TÜ kirurgia professor Urmas Lepner peab inauguratsiooniloengu «Nekrotiseeriv pehmekoe infektsioon – lihasööjabakteri haigus» 18. oktoobril kell 16.15 ülikooli muuseumi valges saalis.
FOTO: Andres Tennus

Loeng lihasööjabakteri haigusest

Inauguratsioon

Nekrotiseeriv pehmekoe infektsioon, mida meedias kajastatakse sageli kui lihasööjabakteri haigust, on üks raskemaid haigusprotsesse, millega arstid ja kirurgid kokku puutuvad. Tavaliselt põhjustavad seda toksiine produtseerivad bakterid.

Haigust iseloomustab väga kiire progresseerumine koos pehmete kudede hävimisega ja raskematel juhtudel lõpeb see patsiendile jäseme kaotuse või isegi surmaga.

Inauguratsiooniloengul saab ülevaate selle harva esineva, kuid suurt suremust põhjustava haiguse epidemioloogiast, riskiteguritest, patofüsioloogiast, diagnostikast ja raviaspektidest.

Urmas Lepner on lõpetanud Tartu Ülikooli 1980. aastal. Pärast aspirantuuriõpinguid Tartus kaitses ta 1986. aastal väitekirja teemal «Kordusoperatsioonid aordi-niudearteritel ja reie-põlveõndla arteritel» ning sai meditsiiniteaduste kandidaadi kraadi kirurgia erialal.

Lepner on läbinud kõik akadeemilise karjääri astmed assistendist (1986) ja vanemassistendist (1992) kuni dotsendini (1997). 2017. aastal valiti ta Tartu Ülikooli kirurgia professoriks. Ta on teinud kliinilisi teadusuuringuid üld- ja veresoontekirurgia valdkonnas ning tal on pikaaegne praktilise kirurgi kogemus. Ta on Tartu Ülikooli ja TÜ kliinikumi kirurgiakliiniku juhataja ning Tartu Ülikooli meditsiinivaldkonna residentuuriprodekaan.

UUENDATUD! Vaata ka UT TV salvestust inauguratsiooniloengust:

Jaga artiklit

Märksõnad

meditsiin