Tartu toomkirik 2016. aastal toimunud Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali ajal.
FOTO: projektitaotluse materjalid

Muuseum esitas kaasava eelarve hääletusele toomkiriku valgustuse

Uudis

Kõik vähemalt 16-aastased tartlased saavad 10. oktoobrini osaleda Tartu kaasava eelarve hääletusel. Lõpphääletusele jõudnud ideede seas on ka TÜ muuseumi projekt, millega soovitakse rajada toomkirikule väärikas valgustuslahendus.

Kavandatava lahenduse inspiratsiooniallikas on 2016. aastal Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali ajal sündinud valgusinstallatsioon. Uue valgusmängu loojad on tollased valgusinstallatsiooni töötoa juhendajad, valgusdisainerid Johan Moritz ja Tina Wikström.

Muuseumi direktor Mariann Raisma ütles, et Tartu Ülikooli muuseum käsitab oma tegevust laiemalt kui pelgalt sellena, mis toimub muuseumihoone seinte vahel.

«Muuseumis toimuva kõrval oleme alati panustanud Toomemäe arendustegevustesse. Soovime, et meie muuseum ja seda ümbritsev keskkond oleks nii linna elanikele kui ka külalistele huvitav ja inspireeriv ning näitaks põneval moel meie linna ja ülikooli lugu,» rääkis Raisma.

Toomkiriku uus valgustuslahendus võimaldaks tänapäevasel viisil rõhutada ajaloolise hoone võimsust ja suurejoonelist arhitektuuri. Paindlik ja läbimõeldud kujundus oleks igapäevasena tagasihoidlik ning diskreetne, kuid tähtpäevade puhul saaks korraldada erilisi vaatemänge.

«Sellise kvaliteediga kunstiliselt läbi töötatud arhitektuurne valgustuslahendus oleks Tartus unikaalne. See võimaldab rõhutada eri alasid (nt kesklööv, välisperimeeter, läänefassaad) ning markeerida ka kunagiste tornide suurust,» seisab projekti tutvustuses.

Plaanitav valgustus ei suurendaks linnas valgusreostust. Ühtlasi suurendaks see turvalisust, sest kiriku ümbrus oleks pimedal ajal märksa paremini valgustatud.

Sel kevadel esitasid tartlased kaasavasse eelarvesse 57 ideed, millest aruteluvooru jõudis 33 ja lõpphääletusele 25. Kaasava eelarve kogusumma on 200 000 eurot ja selle eest viiakse ellu kaks ideed. Kõigi ideedega saab tutvuda Kaarsilla näitusel ning raekoja infokeskuses ja infosüsteemis Volis, kus toimub ka hääletamine. Iga tartlane saab hääletada kuni kolme lemmikidee poolt.

Jaga artiklit

Märksõnad

muuseum, Toomemägi