Tartu Ülikool hoiab edetabelis kõrget kohta

Uudis

Septembri lõpus avalikustas maailma mainekaimaks ülikoolide edetabelite koostajaks peetav ajakiri Times Higher Education (THE) parimate ülikoolide värske pingerea. Tartu Ülikool püsib kohal vahemikus 301–350.

Edetabelis on esikohal Oxfordi Ülikool, teisel kohal paikneb Cambridge’i Ülikool ja kolmandal Stanfordi Ülikool. Ajakiri reastas 1258 kõrgkooli. Teistest Eesti kõrgkoolidest on tabelis veel Tallinna Tehnikaülikool, mis asub 601–800 kohal.

Võrreldes möödunud aastaga on TÜ parandanud nii oma õpikeskkonna, teaduse, ettevõtetega sõlmitud lepingutulude kui ka rahvusvahelisuse näitajaid. Väike tagasiminek on olnud ainult teaduse mõjukuse (viitamiste arv publikatsiooni kohta) indikaatori arvestuses.

Teadusprorektor Kristjan Vassilil on hea meel, et tabelis, kus vahed väga heade ülikoolide vahel muutuvad järjest väiksemaks ja konkurents tihedamaks, püsib Tartu Ülikool endiselt kõrgel kohal.

«See on meie teadlastele suur tunnustus, kuid teisalt ka kohustus hoida kõrget kohta. Mul on siiski mure kodumaise teaduse tuleviku pärast tervikuna. Kui majandus areneb kiiresti, aga teaduse rahastamine püsib mitme aasta tagusel tasemel, jõuame õige pea olukorda, kus silmapaistvad noor- ja tippteadlased suunduvad välisülikoolidesse,» ütles Vassil.

Teadusprorektor arvas, et tõenäoliselt mõjutab selline areng lähiaastatel ka Tartu Ülikooli kohti edetabelites. Samas kinnitas Vassil, et uut arengukava koostades seisab ülikool ühiselt selle eest, et meie teaduse tippkvaliteet püsiks ning noored talendid ning väga heade tulemustega töötajad oleksid hoitud ja tunnustatud.

Alates 2004. aastast avaldatavas THE edetabelis kõrvutatakse maailma teadusülikoole kõigi peamiste tegevusalade alusel. Pingerida koostades võetakse arvesse 13 tulemusnäitajat, mis on koondatud viide rühma: õpikeskkond (30% üldhindest), teadus (30%), teadustulemuste mõjukus (30%), tulu ettevõtetega sõlmitud lepingutest (2,5%) ja rahvusvahelisus (7,5%).

Jaga artiklit

Märksõnad

edetabel