Ly Kütt näitab klassikalise filoloogia tudengile Hilda-Maria Klettenbergile ja raamatukogu endisele töötajale Maret Vanambile, kuidas õigesti raamatuid puhastada.
FOTO: Andres Tennus

Vabatahtlike abiga saavad puhtaks miljonid raamatud

Uudis

Pikalt remondis olnud TÜ raamatukogu on valmis 25. aprillil taas avama suure osa majast üliõpilastele ja teistele õpihimulistele. Siis pääseb jälle fuajeesse, kohvikusse, teise korruse lugemissaalidesse, rühmatöö ruumidesse ja konverentsikeskuse ossa. Kolmas korrus jääb veel remonti vähemalt sügiseni.

Et uuenduskuuri läbinud avakogu lugejatele võimalikult kiiresti kättesaadavaks teha, otsib raamatukogu vabatahtlikke, kes aitaksid teha raamatud remondi käigus tekkinud tolmust puhtaks. Puhastada tuleb üle kolme miljoni raamatu, mis ootavad rohkem kui 20 000 kastis.

Raamatukogu töötajad hakkasid raamatuid lahti pakkima ja puhastama juba märtsi alguses. Töösse kaasati kogu raamatukogu personal. Kuu keskel liitusid nendega esimesed abivalmis inimesed.

Raamatukogu säilituse spetsialist Ly Kütt kiitis, et vabatahtlikud on tõesti suureks abiks. «Puhastamise tööd jätkub raamatukogus sügiseni. Ainult oma jõududega võtaks see kordades kauem aega,» ütles Kütt.

Kõigepealt võetakse ülemistel korrustel raamatukastidelt tolmuimejatega ära suurem remonditolm ja siis viiakse kastid raamatukogu hoidlasse, kus neid hakatakse puhastama. Raamatute puhastamine ja järjestamine toimub samaaegselt.

Iga puhastaja tegeleb korraga ühe raamatukastiga. Niiske lapiga üle käidud teosed pannakse kohaviite järgi ritta laiale kärule, ja kui kast saab tühjaks, viiakse raamatud teenindusosakonna töötajaid ootama. Nemad panevad puhtad raamatud avariiulitele.

Juba mitmendat korda puhastustöödele appi tulnud täiendusõppur Marju Saag kinnitas, et see pole sugugi keeruline töö. «Vaja on täpsust ja süsteemset mõtlemist, et kohaviidete numeratsiooni jälgida. Vahetus kestab poolteist tundi. Selle ajaga jõuab ära puhastada umbes neli kasti paksemaid raamatuid, õhemaid aga umbes kaks kasti,» rääkis ta.

Puhastustöödele oodatakse appi eelkõige Tartu Ülikooli üliõpilasi, töötajaid ja vilistlasi, ent ka muud linnarahvast, kes soovib aidata. Vähemalt poolteist tundi kestvaid tööpäevi võiks koguneda nädala jagu.

Vabatahtlikud saavad endast märku anda raamatukogu kodulehel registreerimisvormi kaudu, et leppida kokku sobivad tööpäevad. Kindlasti palutakse arvestada sellega, et tegu on tööga, mida tehakse püsti seistes, seega oleks mõistlik kanda madala kontsaga jalatseid. Raamatukogus on olemas kõik töövahendid, sealhulgas kaitsekitlid, -maskid ja -kindad.

UUENDATUD: Vaata ka UTTV salvestust raamatukogu avamisest:

Jaga artiklit

Märksõnad

raamatukogu