Tartu Ülikooli emeriitprofessor Marika Mikelsaar käis Tartu Maarjamõisa haiglas asuvas apteegis veendumas, et rohkem kui 20-aastase teadustöö tulemusena on ka Eesti apteekidesse jõudnud ME-3 bakterit sisaldav toidulisand.
FOTO: Mari-Liis Pintson

Tartu Ülikooli teadlaste avastus jõudis Eesti apteekidesse

Uudis

27. märtsil tähistasid Tartu Ülikool ja Tere AS konverentsiga 15 aasta möödumist Helluse sarja piimatoodete turuletulekust.

Eestis ja välisriikides tehtud teadusuuringutega on tõestatud, et ME-3 bakteril on tervisele soodne toime, täpsemalt see

  • paljuneb seedekulgla erilistes tingimustes
  • hoiab ja rikastab soolestiku mikrobiootat, suurendades kasulike bakterite hulka
  • tõhustab seedimist
  • hävitab seedetraktis kahjulikke baktereid
  • kaitseb sooleinfektsioonide tekitajate eest
  • normaliseerib seedetrakti mikrobiaalset tasakaalu antibiootikumiravi ajal ja järel
  • vähendab oksüdatiivset stressi kogu organismis
  • langetab veres kolesteroolitaset ja kaitseb veresoonte lubjastumise vastu
  • toetab atoopilise dermatiidi ravi, surudes põletikku alla

Tartu Ülikooli teadlaste enam kui 20 aastat kestnud teadustöö tulemusena on piimhappebakter ME-3, mis on saanud viimase 15 aasta jooksul tuntuks kui Tere piimatoodetesse lisatud Helluse bakter, jõudnud nüüd ka Eesti apteekidesse.

ME-3 kapslid olid enne Eesti apteeke juba müügil Austraalias, Suurbritannias ja Itaalias. Samuti on ME-3 bakter lisatud 11 riigis müüdavasse Reg´Activ Cholesteroli toidulisandisse, millel on kolesteroolitaset normaliseeriv toime. Äsja Eestis müügile tulnud kapslites on bakter aga puhtal ja kontsentreeritud kujul: igas kapslis on kaheksa miljardit Lactobacillus fermentum ME-3 bakterit, mis avastati 1995. aastal ühe Tartu lapse soolestikust.

Emeriitprofessor Marika Mikelsaar, kes juhtis koos meditsiinilise biokeemia professori Mihkel Zilmeriga ME-3 bakteri avastanud töörühma, käis läinud nädalal Tartu Maarjamõisa haigla apteegis oma silmaga tunnistamas enda 20 aastat kestnud unistuse täitumist.

«Igal konverentsil küsitakse huvitavamate esinejate käest, mis on teie unistus. Teadlane vastab alati spontaanselt, et tema unistus on, et tema avastus läheks kasutusse,» rääkis Marika Mikelsaar. Ta tõdes, et nii, nagu iga alusuuringuga, ei osanud keegi ka 1995. aastal aimata, milline on ME-3 bakteri tulevik. «Kui teaduses oleks see, kuhu sa tahad jõuda, väga sihitud, siis võib-olla ei olekski see päris teadus,» lisas ta.

Tema sõnul oli ME-3 toonaste probiootikumide seas midagi sootuks uut. Mikelsaar meenutas, et veel 2002. aastal defineeris Maailma Terviseorganisatsioon probiootikume kui toidulisandeid, mis mõjutavad ja parandavad inimese mikrobiootat. «2010. aastal tuli uus definitsioon, mis ütleb, et on ka selliseid probiootikume, millel on suunitletud omadused, nii nagu ME-3 alandab näiteks kolesteroolitaset ja parandab raku hingamist. See on juba omaette klass,» sõnas Mikelsaar.

Piimhappebakter ME-3 on hästi kirjeldatud ja teaduslikult tõendatud omadustega inimpäritolu tüvi. See on maailmas ainus bakter, millel on patenditud kaks kasulikku toimet: see on antimikroobne ja antioksüdantne bakter.

Reg´Activ Essential ME-3 kapslid on toodetud Prantsusmaal ettevõttes VF Bioscience SAS, kus on ME-3 bakteri kasvatamiseks sobivad laborid. TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse tehnoloogiasiirde juht Jane Luht sõnas, et praegu käivad ME-3 kapslite turuletoomiseks ettevalmistused ka Jaapanis ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.

«Tartu Ülikoolis on ME-3 uuringute ja kaitsmisega tegeletud üle 20 aasta. Hea meel on näha, et teadlastel on indu ja soovi selle bakteri rakendusi veel edasi arendada,» kommenteeris Jane Luht TÜ seni edukaimat tehnoloogiasiirde projekti.

«ME-3 kasutamine piimatoodetes ja toidulisandis ei ole ainus lahendus, me uurime ka võimalusi rakendusteks muudes valdkondades.» Nii sobib tema sõnul ME-3 bakterit kasutada näiteks salatiõlis, šokolaadis, taimsetes piimades, aga ka kosmeetikas – kõik see vajab võimalike koostööpartneriga edasi uurimist. «Aga esialgne info on paljulubav,» lisas Luht.

Põhjus, miks Eestis avastatud bakter jõudis siinsetesse apteekidesse alles nüüd, peitub Jane Luhti sõnul Eesti väiksuses. «Eesti turg on suurte firmade jaoks üliväike ja ainult meie jaoks toodet arendama ei hakata, sest kulud ei tule mõistliku aja jooksul tagasi,» sõnas ta. Näiteks hakati Reg’Activ Cholesteroli, kus on sees ka ME-3 bakter, esmalt müüma Prantsusmaal. Puhas ME-3 tuli samuti esimesena müügile välismaal (Austraalias, Suurbritannias ja Itaalias) ning alles seejärel tasus tootjal pöörduda väiksemate turgude poole, nagu Eesti.

«Ainuüksi karbi tootmise puhul on üks partii nii suur, et seda tarbime siin Eestis mitu aastat. Üksnes väga suured firmad jaksavad neid kulusid nii kaua tagasi oodata, kuni suured turud jooksvalt kulusid katavad,» rääkis Luht.

Kapsleid müüvad Eesti apteekidest praegu Tallinnas Mustamäe tervisekeskuse apteek, Arsenali apteek ja Balti jaama turu apteek ning Tartus Uus Apteek Maarjamõisa haiglas.

Jaga artiklit

Märksõnad

tervis