Veebruar 2022, nr 1
Foto: kuvatõmmis
TÜ semiootika teadur Nelly Mäekivi näitab ühes videos koos oma hobusega, kuidas end tõhusalt venitada ja sirutada. Suksu eeskujul saab venitada nii kaela, keret kui ka jäsemeid.
Märksõnad: 

Kas oled õppejõuna mõnikord märganud, et loengu edenedes hakkab üha rohkematel tudengitel silm kinni vajuma? Üliõpilasena oled aga kindlasti vahel tundnud, et ei jaksa loengu lõpuks enam üldse keskenduda, kaasa mõelda ega konspekteerida.

Liikuma kutsuv ülikool

Veebruar 2022, nr 1
FOTO: erakogu
TÜ liikumisharrastuse teadur Eva-Maria Riso.
Märksõnad: 

Inimene ei ole kogu oma eksistentsi jooksul ilma liikumiseta hakkama saanud. Esialgu oli eluliselt vajalik saagi järel joosta või hoopis põgeneda, et mitte ise kellegi teise saagiks saada.

Juba antiikkultuurides tunnistati liikumine kasulikuks nii kehalisele kui ka vaimsele tervisele ning hariduse üks osa oli omaaegsete spordialade õppimine. Tänapäeva elu nõuab vähe kehalist pingutust, kuid seda suurem on vaimne koormus. Tegusal tööinimesel on sageli raske kõige muu kõrvalt veel treeningule jõuda. Ring on täis saanud: et tervena elada, peab piisavalt liikuma.

Veebruar 2022, nr 1
FOTO: Andres Tennus
Mõlema instituudi juhid olid juba tükk aega mõlgutanud mõtteid siseterviseradade loomisest. Ühiselt tehti ideed ka teoks.
Märksõnad: 

10. jaanuaril avati Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi ning genoomika instituudi teadus- ja õppehoonetes kolm liikumisrada, mis pakuvad kosutavaid harjutusi nii majade asukatele kui ka külalistele.

Aadressidel Riia 23, Riia 23b-1 ja Riia 23b-2 tegutsevate instituutide inimesed on siseterviseradade loomise üle mõtteid mõlgutanud juba mitu aastat. Eelmisel kevadel võeti üheskoos ette otsustav samm.

Aprill 2018, nr 4
FOTO: Mari-Liis Pintson
Tartu Ülikooli emeriitprofessor Marika Mikelsaar käis Tartu Maarjamõisa haiglas asuvas apteegis veendumas, et rohkem kui 20-aastase teadustöö tulemusena on ka Eesti apteekidesse jõudnud ME-3 bakterit sisaldav toidulisand.
Märksõnad: 

27. märtsil tähistasid Tartu Ülikool ja Tere AS konverentsiga 15 aasta möödumist Helluse sarja piimatoodete turuletulekust.

Eestis ja välisriikides tehtud teadusuuringutega on tõestatud, et ME-3 bakteril on tervisele soodne toime, täpsemalt see

Aprill 2018, nr 4
FOTO: Wikimedia Commons
Ülikool hüvitab muu hulgas Tartu maratoni osavõtutasu.
Märksõnad: 

Rektoraat otsustas, et Tartu Ülikool hüvitab iga töötaja tervise edendamise kulutused kuni 200 euro ulatuses aastas.

Töötajate vähene liikumine ja rohke haigestumine teeb muret nii töötajatele kui ka tööandjatele. Sage liikumine aitab töövõimet suurendada ja tervist tugevdada. Seepärast on tööandja huvides, et töötajad rohkem sporti teeksid ja oma tervise eest hoolitseksid.

Jaanuar 2018, nr 1
FOTO: Virgo Siil
Mikk Jürisson leiab, et reieluukaela murru raskeid tagajärgi saaks leevendada.
Märksõnad: 

Eesti elanikkond vananeb ning kõrgemas eas on ka tervis kehvem. Seetõttu suureneb ühtlasi luumurdude oht. Mikk Jürissoni doktoritöö näitas, et reieluukaela murdudega kaasneb oluline elukvaliteedi langus ja liigsuremus.

Juuni 2016, nr 6
Märksõnad: 

Tartu ülikooli teadlased uurivad koos Tartu tervishoiu kõrgkooli õppejõudude ja üliõpilastega, kuidas eriliste raviretuuside kandmine aitab laste jalgadel sirgemaks kasvada.

Märts 2016, nr 3
FOTO: Laura Strandberg
Märt Miljani ja Helen Hirve loodud TÜ iduettevõte Perfect Cosmetics OÜ hoiab lund poelettidel terve aasta.
Märksõnad: 

Märt Miljani ja Helen Hirve loodud Tartu ülikooli iduettevõte toodab Lumi tootemargi alt eestimaisel kanepiseemneõlil põhinevaid looduslikke nahahooldustooteid.

Veidi vähem kui kaks ja pool aastat tagasi, oktoobris 2013 jõudis poeriiulitele uus nahahooldussari Lumi. Selle looja, Tartu biotehnoloogia pargist võrsunud Perfect Cosmetics OÜ paneb rõhku sarja toodete tõhususele ja teaduspõhisusele.

September 2015, nr 8
FOTO: Margus Kulden / Wikimedia Commons
Naiste seksuaaltervise üks olulisemaid aspekte on rasedus.
Märksõnad: 

Abortide arv on Eestis kahekümne aastaga kolm korda vähenenud ja rasedused on enam plaanitud, kuid ligi viiendik naisi kannatab iga päev paarisuhtevägivalla all.

25. augustil kaitses Tartu ülikooli arstiteaduskonnas naistearst Made Laanpere doktoritööd «Naiste seksuaaltervist ja reproduktiivseid valikuid mõjutavad tegurid Eestis». Laanpere sõnul on meie riigis seksuaaltervist edendades valitud õige tee, kuid senisest suuremat tähelepanu tuleks pöörata paarisuhtevägivallale.

Kuidas te selle teemani jõudsite?

September 2013, nr 8
FOTO: Andres Tennus
Eesti akadeemiliste naiste ühingu president Riina Saarma.
Märksõnad: 

«Võtke padi endale selja taha,» soovitab Eesti akadeemiliste naiste ühingu president ning pikaaegse kogemusega spordi- ja taastusraviarst Riina Saarma (67) intervjuuks maha istudes.

Déjà vu hetk, sest möödunud korral vestluseks maha istudes ütles ta sõna-sõnalt täpselt sama. Peaasi, et oleks mugav ja keha poleks sundasendis.

Lehed

Telli voog RSS - tervis
Telli voog RSS - tervis