Jason Mario Dydynski
FOTO: Andres Tennus

Parima ettekande tegi Jason Dydynski

Uudis

21. märtsil valiti doktorantide vahel korraldatud võistlusel välja parim ettekanne, mis esindab Tartu Ülikooli Coimbra Grupi rahvusvahelisel konkursil «Teadus kolme minutiga».

Nõuanded avalikuks esinemiseks

  • Tee enne kõne pidamist liikumisharjutusi või trenni. Liikumine aitab kehal lõdvestuda.
  • Vaata asukoht varem üle. Tuttavas keskkonnas on lihtsam esineda.
  • Arvesta juba ette, et ilmselt teed mõne vea (ja tõenäoliselt ei pane keegi seda tähele). See maandab pinget.
  • Muuda oma esinemishirm elevuseks – see paneb publiku sulle kaasa elama.

Allikas: Jason Mario Dydynski

Doktorandid võtsid mõõtu selles, kuidas tutvustada oma teadustööd nii haaravalt ja arusaadavalt kui võimalik. Žürii valis üksmeelselt võitjaks semiootika ja kultuuriteooria doktorandi Jason Mario Dydynski, kelle ettekanne kirjeldas looduskaitseotsuste tegemise kultuurilist ja tunnetuslikku tausta.

«Looduskaitse on väga päevakajaline teema, eriti kuna hiljuti kuulutati põhjapoolne valge-ninasarvik väljasurnuks. Pöörame küll tähelepanu suurtele imetajatele, aga vähem veetlevad liigid, mis on samuti ohus, meid ei huvita,» muretseb Dydynski.

Tema sõnul läheb imetajate käekäik korda suuremale osale teadlastest ja avalikkusest, samas kui ämblikud, ussid ja närilised on ökosüsteemi tervise seisukohast isegi tähtsamad ning neid on ka odavam kaitsta.

«Tahan seda suundumust käsitledes teistele teadvustada, kuidas erapoolikusega võidelda. Miks on inimestel lihtsam mõista pandakarude kaitsmise vajalikkust kui näiteks ohustatud ämblikuliikide oma? Tuleb leida viisid, kuidas panna inimesed kaasa tundma ka «koledatele» liikidele,» rääkis noormees.

Dydynskil on pikk avaliku esinemise kogemus. Ta on tegelenud väitlemisega ja edukalt osalenud paljudel kõnevõistlustel. Tartu Ülikoolis õpetab ameeriklane teistele doktorantidele ingliskeelsete konverentsiettekannete koostamist.

«Ääretult tähtis on osata rääkida oma uurimisteemast erinevatele inimestele ja seletada, miks see oluline on. Tihti minnakse uurimises nii süvitsi, et unustatakse, miks tööd üldse alustati. Teema kokkuvõtmine kolme minutiga on minu meelest hea väljakutse, et tuua oma uuring akadeemilisest mullist tagasi pärismaailma konteksti,» põhjendas Dydynski.

Ettekande «Liiga kole Noa laeva jaoks: kuidas välimus ja meeldimine mõjutab liigikaitset» salvestus saadeti Coimbra Grupi liikmesülikoolide rahvusvahelisele konkursile. Kõigi osalejate seast valitakse aprilli keskel välja kolm finalisti, kes esinevad 1. juunil Hispaanias Salamanca Ülikoolis publiku ees finaalis.

Jaga artiklit

Märksõnad

teadus