TÜ astronoomia professor Elmo Tempel peab oma inauguratsiooniloengu «Universum astronoomi pilgu läbi» 17. aprillil kell 16.15 TÜ peahoone aulas.
FOTO: Taavi Tuvikene

Universum astronoomi pilgu läbi

Inauguratsioon

Ilmselt on iga inimene vaadanud öösel taevasse ja imetlenud meie kodugalaktikat Linnuteed. Silmaga nähtav tähistaevas on aga ainult pisike osa meie galaktikast ning veelgi tühisem osa kogu universumist. Muu hulgas ajendasid just küsimused «Mis jääb meile silmaga nähtamatuks?» ja «Kui kaugele ulatub universum?» ka Elmo Tempelit füüsikat ja astronoomiat õppima.

Meie tänapäevane arusaam universumist on palju laiem kui pelgalt Linnutee. Universum, mis sai alguse suurest paugust, koosneb miljarditest galaktikatest, mis omakorda sisaldavad miljardeid tähti. Seda võib tunduda väga palju, kuid see pole kaugeltki kõik. Peale nähtava aine sisaldab universum veel viis korda rohkem tumeainet. Tumeaine olemuse selgitamine on tänapäeva astrofüüsika üks peamisi eesmärke.

Inauguratsiooniloengul kirjeldab Elmo Tempel universumit sellisena, nagu see astronoomile paistab. Samuti räägib ta, kuidas tema teaduslik tegevus aitab täita lünki meie teadmistes universumist ja mida võib oodata lähiaastatel kavandatavatest astronoomilistest vaatlusprogrammidest.

Elmo Tempelon lõpetanud Tartu Ülikooli 2003. aastal ning kaitsnud astrofüüsika erialal doktoriväitekirja «Galaktikate evolutsiooni mõistmine nende heledusfunktsiooni abil» 2011. aastal. Ta on töötanud järeldoktorina nii Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis (2011–2014) kui ka Saksamaal Potsdamis Leibnizi Astrofüüsika Instituudis (2016–2018).

Ta on Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi galaktikate füüsika ja kosmoloogia osakonna juhataja. Elmo Tempeli uurimistöö keskmes on matemaatiliste meetodite arendamine ja nende rakendamine kosmoloogiliste vaatlusandmete suhtes. Ta juhib ka üht töörühma Euroopa Lõunaobservatooriumi uues vaatlusprojektis «4MOST».

UUENDATUD! Vaata ka UT TV salvestust inauguratsiooniloengust:

Jaga artiklit

Märksõnad

astronoomia