September 2018, nr 8
FOTO: Andres Tennus
Üks uuemaid Tartu Ülikooli patente on pildil olev Jaapani Patendiameti väljastatud «Täiustatud korrosioonikindel pinnatöötlus,» mis pandi Delta hoone nurgakivisse.

Korrektne patendi taotlemine on aeganõudev ja kallis tegevus, kuid saadud patent tähendab teadlase tööle suurt tunnustust ja täiendab väärikalt tema CV-d. 

Korrektne asjaajamine annab teadlasele kindlustunde, et patent on vettpidav. Just sellepärast tasub taotlemisel koostööd teha asjatundjatega.

Esmalt tuleb analüüsida, kas leiutisele või ideele on võimalik patent võtta. Tartu Ülikoolis on selles küsimuses hea koostööpartner tehnoloogiasiirde töötaja.

Juuli 2018, nr 7
Joonis: Negavatt

Keskkonnainvesteeringute Keskuse ressursisäästukonkursi Negavatt võitis tänavu meeskond Circup, kes toodab tanklatesse ja kohvipoodidesse mõeldud kuiva jää tehnoloogial põhinevaid masinaid, mida tarvitatakse korduvkasutatavate topside kiireks pesemiseks.

Kõik Circupi liikmed on Tartu Ülikooli üliõpilased või vilistlased.

Juuni 2018, nr 6
FOTO: Merilyn Merisalu
Pärast kasutatava turba humiin- ja fulvohapete sisalduse ning tuha XRD element- ja mineraalanalüüse modelleeriti võimalikud katsesegud ja prinditi neist väikesemõõtmelised katsekehad. Pildil näitab neid Toomas Tenno.

Lõigatud turbaplokkidest ehitati maju juba aastatuhandeid tagasi. Nüüd on Tartu teadlased töötanud välja materjali, mis võimaldaks freesturbast ja põlevkivituhast printida 3D-printeriga energiatõhusaid maju.

Keemiadoktor Jüri Liiv leiutas paar aastat tagasi turbast, linnusõnnikust ja puutuhast orgaanilise humaatmullaparandaja TURPS-i, mis paneb taimed kiiremini kasvama ja suurendab mulla viljakust. Katsetades, millised graanulid on sobiva kõvadusega, läksid ta mõtted sellele, kas turbast saaks valmistada ka isepüsiva ehitusmaterjali.

Juuni 2018, nr 6
Märksõnad: 

18. mail peetud demopäeval tunnustas Tartu Ülikool esimest aastat teadlasi, kes on andnud suure panuse ettevõtliku ülikooli arendamisse. Ettevõtliku teadlase tiitli pälvisid vähibioloogia uurimisgrupi külalisprofessor Tambet Teesalu ning TÜ mereinstituudi ihtüoloogia ja kalanduse professor Toomas Saat.

TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Kristel Reimi sõnul valiti tiitli saajad välja selle järgi, kes olid möödunud aastal toonud ülikoolile kõige rohkem ettevõtluslepinguid.

Juuni 2018, nr 6
FOTO: Ideelabor
Parima äriidee auhinna võitnud CarZam koos žürii esindaja, TÜ arendusprorektor Erik Puuraga.

18. mail selgusid Lõuna-Eesti suurima noorte äri- ja projektiideede võistluse «Kaleidoskoop» parimad osalejad. Võitjaks valiti meeskond CarZam, kelle idee on luua seade, mis käib auto mootori külge ning jälgib kogu aeg auto helisid ja vibratsioone. Seade võrdleb saadud teavet vigadeta auto näitajatega ja annab juhile veast märku kohe, kui see tekib.

Mai 2018, nr 5

18. mail peetakse kümnes Lõuna-Eesti suurim noorte äri- ja projektiideede võistlus «Kaleidoskoop», kuhu oodatakse osalema kõiki ettevõtlikke noori.

«Kaleidoskoop» on programmi «STARTER Basic» ja «EstLat-Accelerate» ametlik lõpuüritus. Võistlusel on oodatud osalema ka teised ettevõtlushuvilised meeskonnad nii Tartu Ülikoolist kui ka mujalt Eestist. Vähemalt pooled võistkonna liikmed peavad olema üliõpilased või kutse-, rakendus- või üldhariduskooli õpilased.

Aprill 2018, nr 4
Märksõnad: 

Alates 5. aprillist saab kahe kuu vältel igal nädalal Eesti Televisioonis kaasa elada äriideede konkursile Ajujaht pääsenud 30 parimale meeskonnale, kes valiti välja 341 seast. Uuel hooajal on põhjust omadele pöialt hoida ka Tartu Ülikoolil. Kolmandik parimatest tiimidest on seotud TÜ-ga.

Detsember 2017, nr 11
FOTO: Age Tempel
Turundusmagistrandid katsetasid mitut tootekujundust
Märksõnad: 

Valmistoitude valik poeriiulitel on suur ja lai, kuid see ei tähenda, et tootearendajad võiksid kulbi seinale riputada. Tartu ülikooli turunduse magistrandid lõid koostöös tootjaga läätsepaja, mida saab nüüd poest osta.

Oktoober 2017, nr9
Kuvatõmmis koodist.
Märksõnad: 

Õigusvallas tuleb tegeleda paljude standardsete olukordade, tüüplahenduste ja ka tekstikogude läbitöötamisega. Juristide kallist aega selliste tegevuste juures võiksid kokku hoida automaatlahendused, algoritmid, tehisintellekt.

Oktoober 2017, nr9
FOTO: Andres Tennus
Eesti energia esindajad käisid hiljuti ülikoolis edasist koostööd arutamas.

Ettevõtjate ja ülikooli koostööst on viimasel ajal mitut puhku juttu olnud, küll teaduspõhise tootearenduse, siis jälle ettevõtluskoostööga seotud teadusasutuste baasrahastuse võtmes. Partnerlusprogrammiga püütakse ettevõtteid ülikooliga mitmel tasandil siduda, et sümbioosist võidaksid mõlemad osapooled.

 

Lehed

Telli voog RSS - ettevõtlus
Telli voog RSS - ettevõtlus