Detsember 2017, nr 11
FOTO: Age Tempel
Turundusmagistrandid katsetasid mitut tootekujundust
Märksõnad: 

Valmistoitude valik poeriiulitel on suur ja lai, kuid see ei tähenda, et tootearendajad võiksid kulbi seinale riputada. Tartu ülikooli turunduse magistrandid lõid koostöös tootjaga läätsepaja, mida saab nüüd poest osta.

Oktoober 2017, nr9
Kuvatõmmis koodist.
Märksõnad: 

Õigusvallas tuleb tegeleda paljude standardsete olukordade, tüüplahenduste ja ka tekstikogude läbitöötamisega. Juristide kallist aega selliste tegevuste juures võiksid kokku hoida automaatlahendused, algoritmid, tehisintellekt.

Oktoober 2017, nr9
FOTO: Andres Tennus
Eesti energia esindajad käisid hiljuti ülikoolis edasist koostööd arutamas.

Ettevõtjate ja ülikooli koostööst on viimasel ajal mitut puhku juttu olnud, küll teaduspõhise tootearenduse, siis jälle ettevõtluskoostööga seotud teadusasutuste baasrahastuse võtmes. Partnerlusprogrammiga püütakse ettevõtteid ülikooliga mitmel tasandil siduda, et sümbioosist võidaksid mõlemad osapooled.

 

September 2017, nr 8
FOTO: Virgo Siil
Praegune prototüüp tehakse kaks korda väiksemaks ja siis läheb see jahile testsõite tegema.

Berkeley ülikooli järeldoktorantuuri läinud Ivar Kruusenberg hakkas pärast innustavat vestlust Apple’i endise asepresidendiga oma teadustegevust praktiliseks lahenduseks vormima. Nüüd ollakse juba nii kaugel, et vesinikkütuseelemendi tootmine ja arendustegevus tuuakse Eestisse.

Sel ajal kui suurem osa alternatiivkütuse arendajaid keskendub valdavalt maisematele lahendustele, autodele ja bussidele, leidis Kruusenberg, et jahisõitjatele pole eriti keegi mõelnud, ning seetõttu kavatseb ta oma tootega nüüd maailmamered vallutada.

Juuli 2017, nr 7
FOTO: Kristina Kasvandik
Spontaanselt sündinud tooteidee on lühikese ajaga käegakatsutavaks muutunud.
Märksõnad: 

Hiljuti lõppenud energia- ja ressursisäästukonkursil Negavatt tuli kolmandale kohale valdavalt Tartu ülikooli tudengitest koosnev ettevõtlik seltskond, kes püüab keskkonda kilekottidest vabastada ning täidab nüüd juba esimesi tellimusi.

Juuni 2017, nr 6
FOTO: Virgo Siil
Praegu on käsil erinevate poorbetooni proovide läbivaatamine.

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadlased püüavad koostöös aktsiaseltsiga Bauroc arendada uudset poorbetooni, mille kaalu ja tugevuse suhe soovitakse viia uuele tasandile.

Läbimurret loodetakse uute sidusmaterjalide kasutuselevõtust, kuid sobivat materjali on keeruline leida, kuna poorbetooni valmistamisel on seadmes kõrge rõhk ja temperatuur, samuti leeliseline keskkond ja küllastunud veeaur, mis seavad materjalile kõrged nõudmised.

Veebruar 2017, nr 2
FOTO: Andres Tennus
Festera liikmeid on ees ootamas mitu üritust, kus oma toodet tutvustatakse.
Märksõnad: 

Kaleidoskoobi võistluse võitnud õpilasfirma lõi biojäätmeid lagundavad prügikastid, mille nõudlus on nii suur, et noored ei jõua neid piisavalt toota.

Ühel suveõhtul palus praeguse Hugo Treffneri 11. klassi õpilase Kevin Reisenbuki ema pojal prügi välja viia. Noormees oli aga väsinud ega viitsinud eriti. Seda siiski tehes mõtles ta, et küll oleks lihtne, kui ei peaks nii tihti prügi välja viima. 

Detsember 2016, nr 11
FOTO: Erakogu
Maia andis kohalikele naistele laene, et nad saaksid oma äri laiendada. Muuhulgas õpetas Eesti neiu neid ka Exceli tabelit kasutama, sest siis ei lipsa sisse inimlikud arvutusvead.

Maia Klaassen on tudeng, kes otsib pidevalt uusi kogemusi. Nii on ta loonud kursusekaaslastega oma väljaande ning edendanud Aafrikas naisettevõtlust. 

Pärast gümnaasiumi lõppu ei läinud Maia kohe edasi ülikooli õppima. «Ma olin üks neist, kellel rutiin viskas üle,» põhjendas ta. 

Suisa nii üle, et pärast viimast eksamit, ootamata ära lõpuaktust, istus Maia lennukile ja põrutas Küprosele, kus ta elas üle nelja kuu. Kui suvehooaeg sai läbi, tuli ta tagasi Eestisse, vaatas, et siin on ikka väga külm, ja lendas Austraaliasse.

Ettevõtluse erinumber 2016
FOTO: Argo Ingver
Ester Oras rääkis, et koostöö ettevõtetega annab labori töötajatele uusi teadmisi ja kogemusi.

Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi arheoloogia laboris on hakatud aktiivselt tegelema ettevõtlikkuse arendamisega. Arheoloogia labori koordinaator Ester Oras rääkis, et põhjuseid selleks on mitmeid. 

Esmalt see, et ülikooli asjatundjate teadmisi, oskusi ja kogemusi vajatakse üha enam ja laiemalt erinevates kultuuripärandi valdkondades, näiteks muuseumiesemete täiendavates uuringutes, uute avastatud leidude hoiustamiseelses töötluses või välitööde dokumenteerimisel eriomaste vahenditega. 

Ettevõtluse erinumber 2016
FOTO: Argo Ingver
Cleveroni juht Arno Kütt näitas uue pakiroboti peal, kui lihtne on pakki kätte saada.

Internetist kaupa tellides ei kujuta ilmselt keegi enam ette, et peaks paki kättesaamiseks postkontorisse minema. Nüüdseks on pakiautomaadid saanud valdavaks. Cleveroni juht Arno Kütt rääkis lähemalt, kuidas pakiautomaadid Eestisse jõudsid.

Cleveroni üks asutaja Arno Kütt on ettevõtlusega tegelenud juba ajast, mil käibel oli veel rubla. Nüüdseks on ta ettevõtlusega seotud olnud 25 aastat. Kõik varasemad ettevõtluskogemused ongi viinud ta Cleveroni juurde, mis toodab praegu pakiroboteid. 

Lehed

Telli voog RSS - ettevõtlus
Telli voog RSS - ettevõtlus