Detsember 2018, nr 11
FOTO: erakogu
Iduettevõtete ja tehnoloogiakonverentsi «Latitude59» raames toimunud TTÜ Mektory arenguprogrammi «Startertech» parimate autasustamisel sai 3Cular teise koha.

Eelmisel aastal napsas ringmajanduse ja ökouuenduse teemalisel Garage48 häkatonil kolm peaauhinda värske iduettevõte 3Cular. Sellest algas nende peadpööritav teekond, mille lõpus terendab eesmärk vabastada maailm liigsest plastitootmisest.

Kõik algas mullu oktoobris Garage48 häkatonil osalemise ja selle võitmisega. See tagas otsepääsu äriideede konkursi «Ajujaht» parima 30 idee sekka. Üks arenguprogramm viis teiseni. Teguderohke esimese aasta tõmbas kokku novembri alguses Šotimaal Edinburghis toimunud rohetehnoloogia äriideede võistluse «ClimateLaunchpad» finaal.

Oktoober 2018, nr 9
FOTO: Andres Tennus
Kaja Mõts

Viimasel ajal on ajakirjanduses palju räägitud, et teadlaste koostöö ettevõtete ja tööstusega on keeruline.

Eestis polevat piisavalt meetmeid teadus- ja ettevõtlussektori koostöö tõhustamiseks. Heidetakse ette mõlemapoolset vähest huvi, ettevõtete soovi saada vaid kiireid tulemusi ja teadlaste passiivsust uuringute tegemisel kaubanduslike toodetega. Nende väidetega ei saa nõustuda.

Oktoober 2018, nr 9
FOTO: erakogu
Pealelõunati teevad Fortumo aktivistid kümneminutilise liigutamispausi.

Kui nüüd kõik ausalt ära rääkida, olen oma senise elu jooksul töö pärast nutnud täpselt ühe korra. Olin just alustanud esimesel päris erialasel ametikohal ühes suures ja tähtsas asutuses ning sunnitud pärast korduvaid viljatuid katseid siseveebile haledalt alla vanduma.

Oktoober 2018, nr 9
FOTO: Andres Tennus
Friedrich Kaasik (vasakult) ja Adrien Renaudo julgustavad teadlasi endaga ühendust võtma.

Alates suve lõpust töötavad TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuses (EIK) kaks uut asjatundjat, kes tegelevad patentide ja ettevõtluskoostööga ning aitavad nõnda teadlastel keskenduda eelkõige teadustööle.

Bioloogia, meditsiini ja keemia valdkondlikul eksperdil Adrien Hanouar Renaudol ning füüsika, keemia ja materjalitehnoloogia valdkondlikul eksperdil Friedrich Kaasikul olid juba esimesed nädalad väga töised.

EIK-i uued asjatundjad

Oktoober 2018, nr 9
FOTO: Andres Tennus
Programmi avaüritusel asuti otsima lahendusi kümne ettevõtte arendusülesannetele.
Märksõnad: 

27. septembril algas Eestis ainulaadne avatud innovatsiooniprogramm «GameChangers», mille käigussaavad ettevõtjad, teadlased ja üliõpilased ühiste meeskondadena töötada väljaettevõtetele tulevikulahendusi. Lahenduste loomisele eelneb põhjalik arutelu ettevõtete tulevikuplaanide üle.

September 2018, nr 8
FOTO: Andres Tennus
Üks uuemaid Tartu Ülikooli patente on pildil olev Jaapani Patendiameti väljastatud «Täiustatud korrosioonikindel pinnatöötlus,» mis pandi Delta hoone nurgakivisse.

Korrektne patendi taotlemine on aeganõudev ja kallis tegevus, kuid saadud patent tähendab teadlase tööle suurt tunnustust ja täiendab väärikalt tema CV-d. 

Korrektne asjaajamine annab teadlasele kindlustunde, et patent on vettpidav. Just sellepärast tasub taotlemisel koostööd teha asjatundjatega.

Esmalt tuleb analüüsida, kas leiutisele või ideele on võimalik patent võtta. Tartu Ülikoolis on selles küsimuses hea koostööpartner tehnoloogiasiirde töötaja.

Juuli 2018, nr 7
Joonis: Negavatt

Keskkonnainvesteeringute Keskuse ressursisäästukonkursi Negavatt võitis tänavu meeskond Circup, kes toodab tanklatesse ja kohvipoodidesse mõeldud kuiva jää tehnoloogial põhinevaid masinaid, mida tarvitatakse korduvkasutatavate topside kiireks pesemiseks.

Kõik Circupi liikmed on Tartu Ülikooli üliõpilased või vilistlased.

Juuni 2018, nr 6
FOTO: Merilyn Merisalu
Pärast kasutatava turba humiin- ja fulvohapete sisalduse ning tuha XRD element- ja mineraalanalüüse modelleeriti võimalikud katsesegud ja prinditi neist väikesemõõtmelised katsekehad. Pildil näitab neid Toomas Tenno.

Lõigatud turbaplokkidest ehitati maju juba aastatuhandeid tagasi. Nüüd on Tartu teadlased töötanud välja materjali, mis võimaldaks freesturbast ja põlevkivituhast printida 3D-printeriga energiatõhusaid maju.

Keemiadoktor Jüri Liiv leiutas paar aastat tagasi turbast, linnusõnnikust ja puutuhast orgaanilise humaatmullaparandaja TURPS-i, mis paneb taimed kiiremini kasvama ja suurendab mulla viljakust. Katsetades, millised graanulid on sobiva kõvadusega, läksid ta mõtted sellele, kas turbast saaks valmistada ka isepüsiva ehitusmaterjali.

Juuni 2018, nr 6
Märksõnad: 

18. mail peetud demopäeval tunnustas Tartu Ülikool esimest aastat teadlasi, kes on andnud suure panuse ettevõtliku ülikooli arendamisse. Ettevõtliku teadlase tiitli pälvisid vähibioloogia uurimisgrupi külalisprofessor Tambet Teesalu ning TÜ mereinstituudi ihtüoloogia ja kalanduse professor Toomas Saat.

TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Kristel Reimi sõnul valiti tiitli saajad välja selle järgi, kes olid möödunud aastal toonud ülikoolile kõige rohkem ettevõtluslepinguid.

Juuni 2018, nr 6
FOTO: Ideelabor
Parima äriidee auhinna võitnud CarZam koos žürii esindaja, TÜ arendusprorektor Erik Puuraga.

18. mail selgusid Lõuna-Eesti suurima noorte äri- ja projektiideede võistluse «Kaleidoskoop» parimad osalejad. Võitjaks valiti meeskond CarZam, kelle idee on luua seade, mis käib auto mootori külge ning jälgib kogu aeg auto helisid ja vibratsioone. Seade võrdleb saadud teavet vigadeta auto näitajatega ja annab juhile veast märku kohe, kui see tekib.

Lehed

Telli voog RSS - ettevõtlus
Telli voog RSS - ettevõtlus