Joonis: Negavatt

Negavati võitja mõtles välja topside kiirpesumasina

Uudis

Keskkonnainvesteeringute Keskuse ressursisäästukonkursi Negavatt võitis tänavu meeskond Circup, kes toodab tanklatesse ja kohvipoodidesse mõeldud kuiva jää tehnoloogial põhinevaid masinaid, mida tarvitatakse korduvkasutatavate topside kiireks pesemiseks.

Kõik Circupi liikmed on Tartu Ülikooli üliõpilased või vilistlased.

Tegevjuht Marius-Julius Urva on lõpetanud ettevõtluse ja tehnoloogia juhtimise magistriõppe 2015. aastal, operatsioonide juht Aino-Silvia Tali 2016. aastal. Müügijuht Henrik Veromann on praegu sama eriala magistrant, tehnoloogia juht Laurits Puust aga materjaliteaduse doktorant.

Arvestuslikult visatakse maailmas ühes minutis ära miljon ühekordset kohvitopsi – aastas teeb see kokku umbes viis miljardit. Kuna joogitopse ei toodeta terviseriski tõttu vanapaberist, tuleb selle koguse tootmiseks raiuda aastas maha vähemalt 20 miljonit puud.

Enamik ühekordseid topse sisaldab 5% polüuretaani, mis teeb nende uuesti ringlusse võtmise keeruliseks, sest polüuretaani termilisel lagunemisel tekib mürgiseid aineid. Ühekordsete, mittetaaskasutatavate topside kasutamine keelatakse Euroopa Liidus 2030. aastal.

Circupi tegevjuht, Tartu Ülikooli majandusteaduskonna vilistlane Marius-Julius Urva rääkis «Terevisioonis», et nende eesmärk on juba praegu ühekordsete joogitopside kasutamist vähendada.

Kuigi suur osa tarbijatest olevat nõus kasutama ühekordsete kohvitopside asemel korduvkasutatavaid, väitis 65% Circupi tarbijauuringus osalejatest, et kuni kohapeal pole võimalust oma topsi kiiresti ja mugavalt ära pesta, ei pruugi oma topsiga kuuma joogi ostmine tavaks saada.

«Meie idee on, et inimene saab kohvikus või tanklaketis oma korduvkasutatava topsi kiiresti puhtaks pesta. Masinas on väikesed kuiva jää osakesed, mis pritsuvad survega balloonist ja teevad topsi sisu puhtaks,» kirjeldas Urva.

Kuiva jää tehnoloogiat on selle sügavpuhastava ja baktereid eemaldava toime tõttu küll varemgi kasutatud, kuid seni peamiselt tööstuslikult. Circup proovib hakata seda teadaolevalt esimesena kasutama igapäevases nõudepesus.

Tartlaste arendatav tehnika peaks topside korduvkasutamist kindlasti soodustama. Urva sõnul on masinad tulevikus ideaalis üle Eesti eri kohtades laiali, et oleks võimalik oma topsiga ühes kohas kuum jook osta ja järgmises kohas anum kiirelt ära pesta.

«Võiduraha lähebki selleks, et jõuda parima lõpptulemuseni ja saada masin valmis. Praegu katsetame näiteks seda, milliseid otsakuid ja nurki kasutada, et tops täielikult puhtaks saada. Viimistleda on vaja ka kasutajamugavust,» rääkis Urva.

Valmis masinad peaksid olema kompaktsed, et neid saaks paigaldada kerge vaevaga nii tanklatesse ja kioskitesse kui ka kasutada näiteks vabaõhufestivalidel.

Teise koha sai Negavatil samuti Tartu Ülikooliga seotud võistkond 3Cular, kes loob saepurumassil põhinevat biolagunevat materjali, millega saab 3D-printeriga printida keerulisi detaile, mis tavalisi töövõtteid kasutades nõuaks liiga palju aega ja vahendeid. Praegu kasutatakse 3D-printimise materjalina peamiselt plasti.

Kolmandale kohale jõudis meeskond Ressursikasutuse e-hindamine, kes teeb veebirakendust, mille abil saavad Eesti lasteaiad ja üldhariduskoolid hinnata enda ressursside kasutamist ja keskkonnamõjusid.

Žürii liikme keskkonnaminister Siim Kiisleri sõnul tõi võitjale edu eelkõige see, et võeti lahendada suur ja tehniliselt keerukas probleem, mille ees on nii mõnigi varasem proovija tagasi kohkunud. «Loodan, et nad pressivad täie jõuga edasi!» julgustas Kiisler võitjaid.

Negavati finaalis võistlesid kuus ideed, mis valiti välja 55 konkursile esitatud projekti seast. Esimene koht sai oma idee teostamiseks 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot.

Circupi mugav topsipesumasin vähendab ühekordsete kohvitopside kasutamist, tõstes kasutaja teadlikkust ja soodustades oma topsiga joogi kaasa ostmist.

Jaga artiklit