Külastajad Toomkiriku vaateplatvormidel.
FOTO: Andres Tennus

Muuseumiöö pakub palju põnevat

Uudis

Rahvusvahelise muuseumipäeva 18. mai õhtul saab muuseumiöö raames ilma piletita uudistada ka ülikooli muuseumides ja botaanikaaias toimuvat.

Kuigi ülikooli loodusmuuseumi ekspositsioon Vanemuise tänaval on suletud, on kõik loodushuvilised oodatud ülikooli ajaloo muuseumi konverentsisaali, kus kell 20 peavad Veljo Runnel ja Jaan Luig põneva loengu öise aktiivsusega loomadest. «Loodusteadus öös» paljastab huvitavad lood selle kohta, millised loomad tegutsevad peamiselt öösel ning kuidas saab loodusteadlane neid pilkases pimeduses näha ja kuulda. Lisaks tutvustavad zooloogid ka seda, kuidas toimub öine loodushelide salvestamine ja kuidas vaadeldakse öösel putukaid.

TÜ ajaloo muuseumis on spetsiaalselt muuseumiööks valminud näitus «Paneme fotod elama», kus külastajatel palutakse muuseumi kogus olevatelt fotodelt otsida tuttavaid nägusid ning leidudest muuseumile teada anda, et aidata jäädvustada ülikooli ajalugu. Vastavatud näituse «Eesti jälg kosmoses – kosmose jälg Eestis» keskkonnas saab kogu õhtu jooksul meisterdada ufosid ja satelliite. Oma kabinetti ootab kõiki meisterdama ja niisama külla ka Hull Teadlane. Algusega kell 19 ja 21 toimuvad ringkäigud näitusel «Kuidas näidata inimest?» ning muuseumiööliste kaasabil valmib õhtu jooksul ühisaktsiooni «Teeme inimest!» käigus ka mitmesugustest materjalidest inimmakett. TÜ ajaloo muuseum ja toomkiriku tornid on avatud kell 18–23.

Tartu tähetornis saab kogu õhtu jooksul osaleda fotoorienteerumises «Toomel on inimesi». Kell 19–22 saab mängida kosmoseteemalisi lauamänge ning meisterdada rakette ja päikesesüsteemi mudeleid. Selge ilma korral toimub kuni südaööni ka pooleteisetunnine vaatlusõhtu, kus saab oma silmaga lähemalt vaadelda Kuud ja Saturni. Kui ilm aga alt veab ja taevas on pilvine, toimuvad planetaariumietendused algusega kell 22 ja 23. Tähetorn on muuseumiööl avatud kell 19–24.

Botaanikaaed lummab muuseumiööl muusika ja jalutuskäikudega. Kell 20.30 toimub Tarmo Niitla juhendamisel jalutuskäik läbi õhtuste värvide ja lõhnade. Kell 21.30 tutvustab Sten Mander eksootilist troopikat õhtuhämaruses ning kell 22.30 on palmimajas võimalik nautida Indrek Kalda viiuliimprovisatsioone.

Tartu ülikooli kunstimuuseumi muuseumiöö «Öös on inimesi» tegevuse keskmeks on nii muuseumitöötaja kui ka külastaja. Kell 18–23 on avatud kunstimuuseumi 210. sünnipäeva tähistav näitus «Muuseumis on…?!». Muuseumiööl võivad ka külastajad näiteks foto või väikese kirjelduse näol anda märku endale kõige südamelähedasemast museaalist. Lisaks toimuvad algusega kell 19, 20 ning 21 ka pooletunnised ekskursioonid, kus tutvustatakse ajaloolisi inimesi kunstimuuseumi püsinäitusel. TÜ kunstimuuseum on avatud kell 18–23.

Kõik muuseumiöö üritused on traditsiooniliselt tasuta. Lisainfo: www.ut.ee/muuseumid.

Kadri Kasterpalu

TÜ muuseumide kommunikatsioonispetsialist

Jaga artiklit