ESTCube-1.
FOTO: Riina Varol

ESTCube-1 lendab kosmosesse 4. mail

Uudis

Eesti esimene satelliit ESTCube-1 lennutatakse Euroopa kosmosesadamast Prantsuse Guajaanas Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) uusima kanderaketi Vega pardal Maa orbiidile laupäeval, 4. mai varahommikul Eesti aja järgi kell 5.06.

Eesti saamist kosmoseriigiks saab jälgida otseülekandena Arianespace.tv veebilehelt.

Projekti juhendaja Mart Noorma sõnul läbis TÜ tudengite ning Eesti, Soome ja Saksamaa teaduspartneritega loodud kuupsatelliit ESTCube-1 edukalt viimased katsetused enne starti Prantsuse Guajaanas. ESTCube-1 jõuab ettenähtud orbiidile satelliitidest kolmandana, laupäeva varahommikul ligikaudu kell 7.06.

ESTCube-1 alustab pärast kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz.

Eesti tudengisatelliidi programmi algatasid TÜ üliõpilased ja õppejõud 2008. aastal eesmärgiga populariseerida reaal- ja inseneriteadusi, anda tudengitele praktilisi kogemusi ning arendada ettevõtlikkust. ESTCube-1 satelliidi teaduslik missioon on elektrilise päikesepurje komponentide katsetamine.

Eesti tudengisatelliidi projektis on osalenud ligi sada üliõpilast Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, lennuakadeemiast ning maaülikoolist. Projekti juhendavad Tartu observatooriumi teadlased ja TÜ õppejõud. ESTCube-1 valmimisse on aktiivselt panustanud Tartu ülikooli välisüliõpilased Lätist, Leedust, Saksamaalt ja Ukrainast. Projekti rahvusvahelised partnerid on Soome meteoroloogia instituut, Helsingi ülikool, Jyväskylä ülikool, Ida-Soome ülikool ja Saksa kosmoseagentuur. Projekti toetab Euroopa kosmoseagentuur. 

ESTCube-1 koduleht: www.estcube.eu.

Jaga artiklit

Märksõnad

estcube-1