Maailma tippteadlased arutlevad viljakusmeditsiini teemadel

Uudis

16. ja 17. mail kogunevad Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis viljakustervise tippspetsialistid üle maailma, et arutleda viljakusmeditsiinis aktuaalsete teemade üle.

Teadlased kohtuvad projekti «Happy Pregnancy» raames toimuvates iga-aastastes töötubades. Seekordne kogunemine on ajendatud arenenud riikides ja ka Eestis süvenevast trendist, kus laste sünd lükatakse üha hilisemasse eaperioodi, mis toob kaasa nii naiste kui ka meeste viljatuse ja rasedustüsistuste sagenemise. TÜ inimese molekulaargeneetika professori Maris Laane sõnul on teadlaste ja ka patsientide jaoks üha aktuaalsem nii mõlema partneri õigeaegne viljakusravi kui ka probleemsete raseduste jälgimine ja emale või lapsele ohtlike olukordade ennetamine.

Professori Laane sõnul astuvad töötubades ettekannetega üles Euroopa reproduktiivbiomeditsiini valdkonna tipud. Töötoa peaesinejate, Euroopa juhtivekspertide professor Christianseni ja professor Huppertzi kliiniline ja teadustegevus on suunatud varajaste (näiteks korduv raseduse katkemine) ja hiliste (näiteks preeklampsia) rasedustüsistuste põhjuste uurimisele ning uute diagnostika-, ennetus- ja ravimeetodite arendamisele. Professor Huhtaniemi on Euroopa tuntumaid endokrinolooge, kelle fookuses on meeste viljakusega seotud hormoonid, reproduktiivtervis ja vananemine. Professor Jørgenseni käsitleb sünnieelsete keskkonnategurite mõju sündiva poeglapse reproduktiivtervise nn programmeerimisele.

Tartu ülikooli ja TÜ kliinikumi teadlased korraldavad «Happy Pregnancy» projekti raames Eestis ka ligi 6000 patsienti hõlmava uuringu, mille eesmärk on töötada välja uusi meditsiinilisi lahendusi rasedustüsistuste ning mõlema sugupoole viljatuse ja sellega seotud haiguste riski hindamiseks ning parandada võimalusi viljatuse ennetuses ja ravis. Selle uuringu ja Eesti inimeste viljakustervise üle arutlevad Tartu teadlased ka töötoas.

Projekti partnerid on TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut, SA TÜ kliinikumi naistekliinik, androloogiakeskus, geneetikakeskuse ühendlabor ja Quattromed HTI laborid OÜ.

Lisainfo: www.happypregnancy.ut.ee.

Jaga artiklit