Tudengisatelliit viib orbiidile eestlaste arendatud kaamerad

Uudis

Detsembri alguses saadetakse orbiidile Euroopa tudengisatelliit ESEO (European Student Earth Orbiter), mille jaoks tehti Eesti tudengite osalusel kaks kaamerat.

Eestlased valmistasid satelliidile primaar- ehk lainurkkaamera ja sekundaar- ehk teleskoopkaamera. Mõlemad suudavad teha Maast värvifotosid.

Primaarkaamera on pisut muudetud versioon sellest, mis oli Eesti tudengisatelliidi ESTCube-1 pardal. Õigupoolest jäidki meie üliõpilased ESEO projektijuhtidele silma just ESTCube-1 tehtud kaunite piltidega. Euroopa tudengisatelliidile pandud lainurkkaamera ühele pikslile vastab maapinnal 635 meetrit.

Teleskoopkaameral varem orbiidil käinud eelkäijat ei ole. Selle ühele pikslile vastab Maal umbes 23 meetrit.

Kaamerate ühe arendaja, TÜ Tartu observatooriumi nooremteaduri ja doktorandi Indrek Sünteri sõnul on võimalus koolitada tulevasi insenere ja teadlasi nii, et nad tunneksid Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) arendusprotsesse ja standardeid, Eesti kui noore kosmoseriigi jaoks haruldane.

«ESA hariduslikud missioonid annavad Euroopa tudengitele suurepärase võimaluse osaleda selliste satelliitide arendamisel, mis käiksid üksikutel haridusasutustel rahaliselt üle jõu,» ütles Sünter.

Ta on tänu sellele projektile konverentsidel käies leidnud palju väärtuslikke tutvusi, näiteks oli ühel Itaalias toimunud kursusel võimalik suhelda elukutseliste kosmosetehnoloogiainseneride ja -teadlastega.

«ESEO projektis osalemine on minu maailmapilti märkimisväärselt avardanud – ja muuski kui vaid kosmosetehnoloogia vallas. Selliseid arendusprotsesse ja katseprotseduure, milles tuleb järgida samalaadseid nõudeid ja standardeid, leidub tõenäoliselt pea igas tööstusvaldkonnas,» nentis Sünter.

Euroopa tudengisatelliidi üks ülesandeid on nii haridus- kui ka teaduseesmärgil Maad pildistada. Satelliidipiltide abil saab jälgida kõikvõimalikke protsesse, alates planktoni vohamisest ja lõpetades polaaralade jääkatte muutustega.

Missiooni ettevalmistamisel on saanud osaleda pea kõigi kosmoseagentuuri liikmesriikide üliõpilased. Kaameraprojekti tegid kaasa kokku 15 tudengit, neist kümme Eestist. Mõni osales kaamerate arendamisel observatooriumis tehtud praktika käigus, mõni aga juba töötab observatooriumis.

Kaamerate valmistajaid juhendasid observatooriumi teadurid Riho Vendt ja Tõnis Eenmäe, insener Viljo Allik, professor Mart Noorma ning Eesti Teadusagentuuri konsultant Silver Lätt.

Euroopa tudengisatelliit saadetakse orbiidile 3. detsembril SpaceX-i Falcon 9 Block 5 tüüpi kanderaketil.

Jaga artiklit