TÜ teadlased viivad juuksevärvi Ajujahile

Uudis

TÜ teadlaste idufirma Villeman Biotech võtab uudse ja ohutuma juuksevärvi ideega osa Eesti suurimast äriideede konkursist Ajujaht.

Villeman Biotech püüab välja arendada juuksevärvi, mis võimaldaks saavutada soovitud tulemust seejuures juukseid vähem kahjustades. Idufirma üks juht ja TÜ vähibioloogia uurimisrühma teadur Tarmo Mölder ütles, et idee sisu on lisada juuksevärvile peptiid ehk lühike aminohapete ahel, mis kinnitab värvi juuksekarva pinnale. «Sel moel poleks vaja keemiliselt avada juukse struktuuri ega lõhkuda juuksekarvas olevaid pigmente.»

«Juuksevärvid sisaldavad endiselt allergeene, seda nii lõhna- kui värvainetena ning värvi tootmine on keskkonnale koormav,» rääkis Mölder. Nii mõtleski ta koos TÜ vähibioloogia labori külalisprofessori Tambet Teesalu ja sama labori kaastöötaja Kuldar Kõivuga, et asuvad arendama keskkonnale ja inimesele ohutut ja soovitud tulemust andvat juuksevärvi. «Uuringud on näidanud, et juukseid värvides soovitud tulemust ei saavutata. Seega on lahendamist ootav probleem olemas. Meie eelis seisneb pinnale kinnituvate peptiidide leidmises ja turuanalüüs vihjas, et kas või nišitootena on sellisel lähenemisel turul ruumi,» selgitas Mölder.

Ajujahi konkursile sisenedes oli idufirmal olemas idee. «Tänaseks oleme laboritingimustes tõestanud, et peptiidi ja värvi kompleks kinnitub juustele ja püsib vähemalt kümme pesukorda,» ütles Mölder. Ettevõte on oma ideed esitlenud mitmetele võimalikele investoritele Eestis, kuid ei ole veel ühegi kindla kokkuleppeni jõudnud. «Toode ei ole veel sellises järgus. Väga oluline on jõuda õige nõustajani ja teha õigeid kaitsed. Sellega praegu tegelemegi,» lisas Mölder.

Ajujahi telehooaeg algab 7. aprillil ning konkursil osalejad kandideerivad 60 000 euro suurusele auhinnafondile.

Jaga artiklit