FOTO: Tartu ülikool

Tartu ülikool hoiab edetabelis piirkonna juhtivat rolli

Uudis

Tartu ülikool on ainus Baltimaade ülikool, mis on esindatud märtsis avaldatud maailma erialade edetabelis «QS World University Rankings by Subject 2016» kuue erialaga. Uute erialadena on kõrgele pürginud lingvistika (101–150) ning arvutiteadus ja infosüsteemid (401–450).

Rahvusvahelise konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds’i (QS) erialade edetabelis on neljandat aastat kõrgeimal kohal kommunikatsiooni- ja meediauuringud (101–150). Oma kohta on hoidnud inglise keel ja kirjandus (251–300), nüüdiskeeled (251–300) ja meditsiin (301–350).

Ühiskonnateaduste instituudi meediauuringute õppetooli juhataja Andra Siibak ütles, et kommunikatsiooni- ja meediauuringud on edu saavutanud suuresti tänu instituudi õppejõudude ja teadurite pühendusele ja entusiasmile.

«Paljuski tähendab see, et meie inimesed teevad tööd tõesti ennastsalgavalt ja suurest missioonitundest ajendatuna. Üks meie peamisi missioone Eesti riigi ja ühiskonna ees on olnud aidata tagada kommunikatsiooniväli, mis toetaks Eestis demokraatia toimimist. Näiteks oleme oma teadusuuringute tulemusi rakendanud alati ka õpetamises ja osaliselt tänu sellele on Eesti ajakirjanduskultuur Ida-Euroopa riikidest peaaegu ainsana võrreldav läänelike ajakirjanduskultuuridega,» rääkis Siibak.

TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo avaldas heameelt, et pingutused, mis Eesti riik ja Tartu ülikool on teinud IT-õppe ja teaduse edendamiseks, on hakanud nüüd vilja kandma ka üleilmses statistikas. «Edetabelites on vajalik nii maht kui ka kvaliteet, oleme need saavutanud muuhulgas välisõppejõudude ja teadlaste kaasamise ning järjekindla kvaliteedi parandamisega,» ütles ta.

Vilo sõnul saab Eesti riigi IT-edu tulevik põhineda hariduse ja tehnoloogia võimekuse edendamisel, ülikoolide roll on selles võtmetähtsusega. Järgmine suur arenguhüpe loodetakse saavutada koos Tallinna tehnikaülikooli ja Edinburghi ülikooliga kavandatava ITEE tippkeskuse loomise kaudu. See võimaldab veel paremini lähendada teaduse ja õppe tulemused ühiskonna ja majandusega.

Maailma ülikoolide paremustabelit koostav QS seab alates 2011. aastast ülikoole pingeritta üksikute erialade kaupa. Edetabeli eesmärk on anda avalikkuse käsutusse võrreldav teave ülikoolide tugevuste kohta üksikerialade tasemel. 2016. aasta väljaande koostamisel analüüsiti 4226 ülikooli andmeid, ülikoole reastati tänavu 42 erialal.

Euroopa ülikoolide hulgas on TÜ Baltimaadest ainsana 200 parima hulgas, kohal 181–190 (Times Higher Education (THE) 2016). Maailma parimate ülikoolide pingeridades on Tartu ülikool nii THE kui ka QS-i andmetel parima 400 seas.

Jaga artiklit

Märksõnad

edetabel