Hullumeelset valitsejat mängib Kaarel Targo (punases).
FOTO: Krista Kattel-Jalak

Viljandi teatrikasvandikud peavad minijuubelit

Uudis

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunsti eriala 10. lennu lõpetajate loodud teater Must Kast alustab minijuubelihooaega uuslavastusega «Caligula».

8. novembril Genialistide Klubis esietenduva «Caligula» lavastaja Lennart Peep ütles, et trupp soovib viiendal hooajal üllatada nii iseennast kui ka vaatajaid. «Viimasel ajal oleme mänginud pigem väikese koosseisuga lavastusi. «Caligula» toob kokku peaaegu terve teatri ning ka ehituslikus mõttes on see üsna mastaapne lavastus,» rääkis Peep.

Kirjaniku ja filosoofi Albert Camus’ samanimelisel näidendil põhineva lavastuse peategelane on kurikuulus Rooma keiser Caligula, kes hakkab traagilise sündmuse järel rakendama kõigi ümbritsevate suhtes oma armu- ja armastusevaba vägivallafilosoofiat. Keisri lähikondlased peavad valima, kas võtta vastutus ja risk Caligulat takistada või jätta hullumeelne valitseja elu vastu mässama.

«Lugu räägibki sellest, kuidas üks inimene võtab pähe, et ta hakkab jumalaks, ja mässab asjade vastu, mida ei ole võimalik muuta. Näiteks ei ole võimalik muuta loodusseadusi, aga nende vastu saab mässata. Minu jaoks oli ääretult intrigeeriv leida, mis sellise mõtlemise taga on,» jutustas Peep.

Sel hooajal korraldatakse iga uue lavastuse esietenduse eel ka lühike loengusari, mis aitab lavastajale olulisi teemasid veel selgemini lahti mõtestada. «Caligula» esietenduse eel oli võimalik kuulata ettekandeid (anti)kangelastest, Camus’st, eksistentsialismist, hullusest ja ajukeemiast.

Peale «Caligula» esietenduvad Musta Kasti viiendal hooajal Kaija Maarit Kalveti lastelavastus «Ernesto ja küülikud» ning Silver Kaljula lavastuse «5 grammi sisemist rahu» venekeelne versioon, kus mängib Vene Teatri näitleja Aleksandr Žilenko.

Direktor Henri Roosipõllu sõnul esietendub teatri esimene venekeelne lavastus järgmise aasta aprillis Tartus ning seejärel alustatakse ringreisi Ida-Virumaal ja mujal venekeelsetes piirkondades.

«See ei ole integratsiooniprojekt. Eestis elab palju muud keelt kõnelevaid inimesi ja Must Kast tahab kõnetada neid kõiki, jõuda oma teemadega ka venekeelse elanikkonnani. Kusjuures tõenäoliselt mängib lavastaja seda sel aastal ka Johannesburgis ingliskeelsena,» rääkis Roosipõld.

Jätkuvad ka väljasõidud teistesse linnadesse. Novembris saab Tallinnas näha maailmalõpulavastust «Prohvet» ja komöödiat «Peks mõisatallis», Pärnus noortelavastusi «Jõud» ja «5 grammi sisemist rahu» ning Rakveres ja Viljandis lavastust «Jõud».

Musta Kasti viies hooaeg on seni teatrisse juurde toonud viis uut liiget. Peale uue teatrijuhi Henri Roosipõllu ühinesid septembris teatriga kultuuriakadeemia vilistlased Kristian Põldma ja Karl Robert Saaremäe näitlejatena, projektijuht Tiina Klooster ning Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud kunstnik Illimar Vihmar.

Magasini tänaval asuvas Genialistide Klubis töötav teater loodab teiste majaliste, Tartu linna ja toetajate abiga oma märtsis peetavaks sünnipäevaks täiustada ka hoone elektrivõrku ja soetada väikebussi, et igapäevased teatritoimetused oleksid tulevikus lihtsamad.

Jaga artiklit