Gennadi Vainikko sai riikliku teaduse elutööpreemia

Uudis

Tartu ülikooli emeriitprofessorile akadeemik Gennadi Vainikkole määrati 40 000 euro suurune teaduspreemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest. Teaduspreemia sai ka TTÜ juhtivteadur akadeemik Enn Tõugu.

Tartu ülikooli emeriitprofessor akadeemik Gennadi Vainikko on rahvusvaheliselt tuntuim Eesti matemaatik, paljude teedrajavate monograafiate autor või kaasautor. Tema erakordselt tulemuslik uurimistöö on keskendunud spetsiifilist laadi integraal-, diferentsiaal- ja operaatorvõrranditele. 

Gennadi Vainikko (Foto: Andres Tennus)

Ta on teinud teaduse eesliini saavutusi üliõpilastele arusaadavaks paljudes maailma ülikoolides, sealhulgas ligi kümme aastat Helsingi ülikoolis.

Eelmise nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest antakse välja kaheksa 20 000 euro suurust riigi teaduspreemiat. Neist viis määrati Tartu ülikooli teadlastele: tehnikateaduste alal TÜ tarkvaratehnika professor Marlon Gerardo Dumas Menjivar, arstiteaduse alal TÜ bio- ja siirdemeditsiini instituudi külalisprofessor Tambet Teesalu, geo- ja bioteaduste alal TÜ ökoloogia ja maateaduse instituudi geoloogia osakonna vanemteadur Olev Vinn, sotsiaalteaduste alal TÜ rahvusvahelise õiguse professor, akadeemik Lauri Mälksoo ja humanitaarteaduste alal TÜ arheoloogia kabineti juhataja Heiki Valk.

Peale selle said nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest riigi preemiad ka järgmised teadlased: täppisteaduste alal Elmo Tempel Tartu observatooriumist, keemia ja molekulaarbioloogia alal Mait Metspalu, Toomas Kivisild, Luca Pagani, Monika Karmin, Lauri Saar ja Richard Villems Eesti biokeskusest ning põllumajandusteaduste alal Kalev Jõgiste (kollektiivi juht), Marek Metslaid ja Kajar Köster Eesti maaülikoolist.

Jaga artiklit