Emeriitprofessor Kalle Kasemaa pälvis riikliku kultuuri elutööpreemia

Uudis

Vabariigi valitsus määras riikliku kultuuripreemia pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest Tartu ülikooli emeriitprofessorile, teoloogile ja tõlkijale Kalle Kasemaale.

Riikliku kultuuri elutööpreemia väärtus on 64 000 eurot. Elutööpreemiaid antakse igal aastal kolm, peale Kalle Kasemaa said selle ka dirigent Neeme Järvi ja näitleja Lembit Ulfsak.

Teoloog ja tõlkija Kalle Kasemaa on üks tänapäeva mitmekülgsem tõlkija ja humanitaarteadlane Eestis. Kolleegid Tartu ülikooli usuteaduskonnast ütlesid, et Kasemaa on parim elav Vahemeremaade ning Lähis-Ida maade kultuuride ja piirkondade vahendaja ja mõtestaja Eesti jaoks, ent teda võib võrrelda ka juba lahkunud Eesti õpetlastega, eriti Kasemaa ühe olulisima õpetaja Uku Masinguga.

Kalle Kasemaa (Foto: Andres Tennus)

Tartu ülikooli usuteaduskonna juhataja Urmas Nõmmik ütles, et võimatu on kokku arvutada kogu avastamis- ja mõtlemisrõõmu ning ühtlasi sügavat tõsidust, mida Kasemaa tõlked ja märkused või kirjutised ja ettekanded on Eesti inimestele pakkunud. «Rambivalguse kätte on lõpuks jõudnud elutöö, mis peaaegu märkamatult on tegelenud meie väikese kultuuri avamisega suure maailma mitmekesisusele,» rääkis Nõmmik.

Kalle Kasemaa oli 1991.–1996. aastatel Tartu ülikooli usuteaduskonna dekaan. Kuni 2008. aasta alguseni oli ta TÜ Vana Testamendi ja semitistika korraline professor, edasi emeriitprofessor.

Tõlkijana alustas Kasemaa 1980. aastal, ta on vahendanud peamiselt kreeka ja iisraeli kirjandust. Ta on teinud enam kui 60 tõlget heebrea, jidiši, kreeka, pärsia, araabia, etioopia, kõmri jt keeltest, tänu millele võime oma keeleruumi lugeda maailma üheks rikkamaks.

Kasemaa on Uppsala ülikooli (Rootsi) ja Haifa ülikooli (Iisrael) audoktor ning Eesti araabia seltsi ja Uku Masingu kolleegiumi liige.

Alates 1989. aastast on ta ajakirja Akadeemia toimetuskolleegiumi liige ja alates 1992. aastast Eesti kirjanike liidu liige. Kasemaa on ka akadeemilise teoloogia seltsi aktiivne liige. 

Jaga artiklit

Märksõnad

Kalle Kasemaa