Eelmise aasta geenifoorum.
FOTO: Andres Tennus

Personaalne geenifoorum

Uudis

18.–19. juunil toimub Tartus 15. rahvusvaheline geenifoorum «Genoomika – lõpuks ometi personaalne», mis toob kuulajateni kõrgetasemelised ettekanded 19 asjatundjalt Euroopast ja Põhja-Ameerikast. Konverentsi peaesinejad on Heiko Runz Mercki uurimislaborist ja Uta Francke Stanfordi ülikoolist.

Tänavuse geenifoorumi neli erialadevahelist peateemat on personaalne meditsiin ja tervishoiu ökonoomika, neuropsühhiaatriline geneetika ja farmakogenoomika, süsteemibioloogia ja funktsionaalne genoomika ning evolutsioon ja populatsioonigeneetika.

Olemasolevad suuremahulised geneetilisi andmeid sisaldavad andmekogud pakuvad uut lisaväärtust ning täiesti uudseid äristrateegiaid. Farmaatsiaettevõtted nagu Merck on oma tegevuses keskendunud suurtele rahvastikupõhistele andmekogudele. Kui kombineerida põhjalik terviseteave elektrooniliste andmekogudega, on võimalik paremini mõista DNA järjestusevariantide rolli inimese tervisliku seisundi hindajana.

Üha enam huvitavad inimesi nende geneetilised ohud ja eriti see, kuidas elustiili ja tervisekäitumise osas teadlikke valikuid tehes elada täisväärtuslikumat elu. Professor Francke keskendubki oma ettekandes sellisele tarbijale suunatud direct-to-consumer geneetilisele testimisele. See teema tõstatab nii eetilisi kui ka majanduslikke küsimusi ja valikuid, mida käsitlevad ettekannetes pikemalt professorid Jacques Beckmann ja Reiner Leidl.

Teiste konkreetsemate teemade seas kajastatakse psühhiaatriliste haiguste geneetikat. Professor Cynthia Bulik on sotsiaalmeedia kaudu teinud teavitustööd söömishäirete alal eesmärgiga värvata tuhandeid inimesi vastavatesse uuringutesse. Professor Patrick Sullivan juhib aga projekti, mille eesmärk on koguda 100 000 haiget seitsme peamise psühhiaatrilise haiguse geneetiliseks dešifreerimiseks.

Geenifoorumi konverentsile saab kuni 12. juunini registreeruda veebilehel www.geneforum.ee.

Jaga artiklit

Märksõnad

geenifoorum