Avanenud teadmised

Uudis

TÜ raamatukogu on üks 300st maailma raamatukogust, mis ühinesid projekti «Avanenud teadmised» pilootprojektiga.

Kui täppis- ja loodusteaduste ajakirjad liiguvad kiires tempos avatud juurdepääsu poole, siis humanitaar- ja sotsiaalteaduste puhul on muutused aeglased. Süsteem, kus autor ise avaldamise kinni maksab, ei sobi sotsiaal- ja humanitaarteaduslike raamatute puhul, sest nendel erialadel on grandirahad väiksemad ja raamatute väljaandmine kallim kui ajakirjaartiklite publitseerimine.

Projekti eesmärk on tagada avatud juurdepääs e-raamatutele. Pilootkollektsiooni, mis on esimene samm humanitaar- ja sotsiaalteaduste e-raamatute kättesaadavaks tegemisel, kuuluvad 13 tunnustatud teaduskirjastuse 28 uut raamatut. Projekt tugineb kirjastuste ja raamatukogude koostööl ja põhineb jagatud kuludel.

Projekti tulemusena on kõik praeguseks ilmunud raamatud OAPEN (Open Access Publishing in European Networks), HathiTrust’i ja British Library veebilehekülgede kaudu tasuta kättesaadavad. Kollektsiooni raamatuid on võimalik leida DOAB (Directory of Open Access Books) ja WorldCat kataloogidest. Raamatute kirjed on peagi leitavad ka e-kataloogist ESTER.

Projektis osaleb ligi 300 raamatukogu 24 riigist: 137 Põhja-Ameerikast, 77 Suurbritanniast, 27 Austraaliast ja Uus-Meremaalt ning 55 ülejäänud riikidest.

Jaga artiklit