Auhind TÜ teadurile

Uudis

Tartu ülikooli kirjandusteooria teadurile Jaak Tombergile määras maailma vanim ja suurim teadusliku fantastika uurijaid koondav ühing SFRA (Science Fiction Research Association) ühe oma kahest aastaauhinnast.

Ajakirjas Science Fiction Studies ilmunud Tombergi essee «On the Double Vision of Realism and SF Estrangement in Gibson’s Bigend Trilogy» hinnati eelmise aasta parimaks kriitiliseks artikliks. Elutöö auhinna sai kirjanik, kriitik ja õppejõud Joan Gordon.

Tombergi sõnul on talle alati pakkunud huvi nii teadusliku fantastika võime mõtestada tehnoloogilist nüüdiskultuuri kui ka nüüdisrealistilike tekstide usutavus. Võidu toonud artiklis analüüsis ta Kanada kirjaniku William Gibsoni kolmes viimases romaanis esitatud kultuurikirjeldusi.

«Minu artikkel püüab analüüsida selle nüüdisaegse ühtelangevuse poeetilisi, filosoofilisi ja kultuuriteoreetilisi tingimusi. Lähtun hüpoteesist, et mida tehnoloogilisemaks ja tehniliselt intensiivsemaks muutub meie igapäevareaalsus, seda teaduslik-fantastilisemaks muutub kirjandustekst, mis seda tegelikkust püüab realistliku usutavusega kajastada,» seletas teadur.

Auhinnad antakse võitjatele üle maikuus USA-s Madisonis, SFRA aastakonverentsil. Tombergi artikkel ilmub täiendatud ja edasiarendatud kujul ka eesti keeles tema järgmises uurimuses «Kuidas täita soovi. Kirjandus ja utoopiline potentsiaal».

Jaga artiklit