Uue algatusega soovitakse teha poliitikat usaldusväärsemaks

Uudis

Augustis toimunud arvamusfestivalil lükati hoog sisse teaduspõhist argumenteerimist edendavale kampaaniale «Kust sa tead?», mis kestab 2019. aasta märtsis toimuvate Riigikogu valimisteni.

Kampaania käigus julgustatakse inimesi poliitikutelt rohkem ja julgemalt küsima, millisele tõendusmaterjalile nad oma otsuste tegemisel ja valimislubaduste andmisel tuginevad. Eesti Teadusagentuuri algatusega on liitunud ka Tartu Ülikool.

TÜ praktilise ajakirjanduse nooremteadur ja rahvusringhäälingu teadustoimetaja Marju Himma-Kadakas ütles, et liiga sageli võimenduvad ajakirjanduses poliitikute ja nn ekspertide arvamused, mis lähemal uurimisel osutuvad lihtsalt faktitaustata sõnakõlksudeks.

«Selleks, et niisugust tühja teabe hulka vähendada, peaksid nii ajakirjanikud kui ka kõik teised Eesti elanikud palju rohkem küsima: kust sa tead, et seda väita?» leidis Himma-Kadakas.

Kampaaniaga soovitakse levitada arusaama, et teadus on meie parim vahend maailma uurimiseks ja edendamiseks. Faktid, tõendid ja teaduspõhine teadmine peavad olema otsuste tegemisel enesestmõistetavad.

Igaüks meist saab aidata seda sõnumit edasi kanda, kui suhtub kriitiliselt iseenda väljaütlemistesse ja küsib oma vestluspartnerilt, kust see teab, mida räägib. Eesti Teadusagentuuri tegevjuhi Karin Jaansoni sõnul on paraku näha, et sageli see nii ei ole.

«See ei ole lihtne, sest poliitikud peavad võtma peale faktide arvesse ka väärtusi, majandust, arvamusi ja hoiakuid. Ka uurimistulemusi saab vaadata mitme nurga alt. Seetõttu soovime aidata kaasa sellele, et poliitiliste ettepanekute debattides oleks teaduspõhistel faktidel kindel koht ning valijad küsiksid poliitikutelt sagedamini: kust sa seda tead?» selgitas Jaanson.

Rootsi liikumise «Hur vet du det?» ja Suurbritannia algatuse «Ask for evidence» eeskujul käima lükatud kampaania partnerid on peale Eesti Teadusagentuuri ja TÜ ka Eesti Rahvusringhääling, Eesti Teadusajakirjanike Selts, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, Eesti Ajalehtede Liit ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoda. Ühinema on oodatud kõik apoliitilised organisatsioonid.

Jaga artiklit