Ülikooli muuseumi kogu täienes ainulaadse hõbekarika võrra

Uudis

Suvel jõudis ülikooli muuseumi kogusse 19. sajandi esimesest poolest pärinev tudengite kingitus õppejõule.

See on hõbekarikas, mille tudengid on kinkinud keiserliku Tartu ülikooli keemia- ja farmaatsiaprofessorile Gottfried Osannile 1828. aastal. Karikale on graveeritud ladinakeelne tekst «Kõige haritumale mehele, äärmiselt tänulikud õpilased õpetajale austamiseks» ning kinkimise aeg ja koht. Jalusel on Tartu kullassepa Reinhold H. Eckerti meistrimärk ja Tartu linnamärk.

Muuseumi teadusdirektori Lea Leppiku sõnul oli tudengitel 19. sajandil ilus komme kinkida neile meeldinud õppejõule hõbekarikas. Kingitus võidi teha ametijuubeli või muu tähtpäeva puhul või ka professori töölt lahkumisel. Karika kinkimise lugudest on mälestusi, kuid seni polnud muuseumi kogudesse ükski selline kingitus jõudnud.

Ülikooli muuseumi jõudis hõbekarikas ühe iiri antikvaari kaudu. Et karika käekäigust pärast kinkimist pole palju teada, seisab selle väljaselgitamine muuseumil veel ees.

19. sajandi esimesest poolest pärinev hõbekarikas on ülikooli muuseumi kogu jaoks väärtuslik täiendus. Seda ja teisi põnevaid eksponaate saab näha alates 2. detsembrist muuseumi varakambris.

Jaga artiklit

Märksõnad

muuseum