Viljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse teise kursuse tudengid, kes võtsid sügisel Wimka üle.
FOTO: Erakogu

Wimka – koht, mis liidab Viljandi kultuuriakadeemiat

Tudengid

Wimka ehk Wiljandi mõttekamber on ideede platvorm, kultuuriklubi ja katselabor, mis pakub tudengitele võimalust korraldada endale meelepäraseid kultuurisündmusi ise liigselt riskimata.

Just selliste sõnadega kirjeldas Wimkat selle esimene juht Silvia Käsk. Wimka sündis TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 13. kultuurikorraldajate kursuse algatusel kaks aastat tagasi.

«Meid tõi kokku Viljandi kultuuriakadeemia ja meid ühendas tahe midagi korraldada – kõik koos ja kohe. Kui olime kaks kuud koolipingis erialaseid teadmisi omandanud, kuulsime vabast ruumist kultuuriakadeemia uues õppehoones, Vilma majas,» rääkis Käsk.

Esimene juht sõnas, et nad kogusid huvilised ja mõttekaaslased kokku ning lasid ideedel voolata. Ühise ideena kujunes välja alternatiivne kultuurisündmuste koht, mis aitaks kultuurikorraldajatel kogemusi ning tutvusi koguda ja kõike õpitut praktikas rakendada.

Wiljandi mõttekamber

Käsk rääkis, kuidas koht endale nime sai. Wimka ehk Wiljandi mõttekambri nimi tekkis ühel kõige esimesel Wimkas toimunud sündmusel, kus omavahel tutvusid kultuuriakadeemia esimese kursuse tudengid. Ühtlasi oli kultuurikorraldajatel plaan tutvustada ruumi, milles kohtuti, ning rääkida mõttest, milleks ruumi kasutama hakata.

Sellel samal õhtul tehti ka nimekonkurss, kus kõikide variantide seast tuli sobiv nimi välja valida. «Soovisime leida just sellise nime, mis oleks tabav, meeldejääv ja krutskit täis. Kohe alguses ei jäänud midagi silma, kuid pärast ühist arutlemist, kaalumist ja hääletamist jõudsime Wimkani,» rääkis Käsk.

Wimka kahe tegutsemisaasta jooksul on koht rikastanud niigi kultuurirohket Viljandit veel omanäolisemate sündmustega.

«Wimka on katsetamise koht, kus saavad kõik unistused teoks: siiani on korraldatud nii raamatuesitlusi kui ka luuleõhtuid, käsitöö- ja kunstinäituseid ning plaate on keerutanud nii õppejõud kui tudengid,» lausus Käsk.

Kultuurikorralduse tudengid väärtustavad väga koostööd teiste kultuuriakadeemia tudengitega, näiteks muusikute, näitlejate, valgustajate ja butafooridega, ning ka neile on loodud koht, kus vajadusel oma eriala harjutada. Näiteks kaasavad kultuurikorraldajad valgustehnoloogia tudengeid oma üritustele valgust tegema.

Pärandatav koht

Wimka juhid vahetuvad igal aastal: sügisel pärandavad kolmanda kursuse kultuurikorraldajad Wimka teise kursuse tudengitele. Käsk rääkis, et juhtimise edasiandmise idee oli neil algusest peale. «Me tahtsime kooli ja Viljandi kogemust võimendada ning seda mitte ainult meie kursuse, vaid ka kõikide järgnevate kursuste jaoks,» sõnas ta.

Wimka uueks juhiks sai praegu teisel kursusel õppiv Monica Sasi, kes rääkis, et üleandmispidu toimus kahes osas: esimene pool oli pidulikum, kus erinevad inimesed pidasid kõnesid ja anti kingitusi üle; teises pooles otsustasid noored, et keerutaks õige ise plaate. Seda viimast tehti nii, et eelmine Wimka juhataja ja uus juhataja olid koos ühe puldi taga.

Sasi rääkis, et uued Wimka eestvedajad pole veel jõudnud täit plaani hooajaks paika panna. Oktoobri lõpuks oli korraldatud avapidu ning Halloweeni pidu. Sasi rääkis, et suurematest tegemistest, mis on hetkel silmapiiril, on üks olulisimaid kindlasti Wimka teine sünnipäev, mis toimub novembri lõpus ja kuhu on esinema kutsutud ka üks tuntud Eesti artist. Kelle nad kutsusid, seda uus juht veel ei reeda.

Annab ettevõtluskogemuse

Käsk lisas, et tänu Wimkale on tudengitel võimalus kogeda, kuidas ise ettevõtlusega tegeleda ning tulevikus ehk isegi ettevõtjaks hakata. «Kõige olulisem on see, et tudengitel on võimalus õpingute ajal oma teadmisi praktikas rakendada ja katsetada ning sealjuures eksida, mis annab omakorda võimaluse õppida rohkem kui loengus õppejõu toodud näidetele tuginedes,» lausus neiu.

Käsk mainis, et Wimka juhtimine on andnud talle palju tegutsemisjulgust, erinevaid meeskonna ja koostööoskusi edasiseks eluks. Ta on tohutult õnnelik, et julges sellise rolli oma kursusekaaslaste toel vastu võtta. «Olen kindel, et peale seda kogemust tahan ka tulevikus ettevõtlusega tegeleda,» ütles ta.  

Käsk rääkis, et kuna enamik üliõpilasi ei ole Viljandist pärit, siis Wimka on nii-öelda ühenduslüli linna ja tudengite vahel: linnas toimub mitmeid üritusi ja peale selle on Wimka näol ka linlastel koht, kus oma sündmusi korraldada. Kõik linnaelanikud on oodatud üritusi korraldama, olgu see siis klassiõhtu, sünnipäev või mõni muu sündmus.

Kultuurikorralduse teise kursuse tudeng Kristin Saar rääkis, et Wimka on omanäoline koht sellepärast, et ükskõik mis idee ka pähe turgatab, saab selle seal alati teoks teha. Lisaks on see koht, kus akadeemia erinevate erialade inimesed saavad tema sõnul tihti kokku. Ta lisas, et kui koolis suheldakse rohkem oma eriala inimestega, siis Wimka on ideaalne võimalus liita kõigi erialade tudengeid omavahel.

Sandra Saar

UT toimetaja

sandra.saar [at] ut.ee

Jaga artiklit