Kammerkoor esimeses suures ühisproovis.
FOTO: Merilyn Merisalu

Kammerkoor tähistab juubelit lavastusega lennuangaaris

Uudis

Sel kevadel tähistab Tartu ülikooli kammerkoor oma 45. aastapäeva lavastusega «Südamepeitjate planeet», mis on loodud spetsiaalselt koori sünnipäevaks.

TÜ vabade kunstide professor Kristiina Ehin on loonud tavapärasel eesti muinasjutul põhineva loo, mis räägib nii kooriliikmeid kui ka kõiki teisi puudutavatest murekohtadest meie elus. Lavastuse teema koorus välja laulutekstidest, mida koor soovis esitada.

«Üleüldine murekoht tänapäeval on see, et teeme palju endast väljapoole, tunneme mõistusega, aga mitte enam südamega. Kõik on vaja lahti mõelda. Oleme selle kaudu kaotamas tundmise väärtust, kohati jääb mulje, et isegi armastame läbi mõistuse,» seletas lavastaja Jaanus Tepomees.

Ühed õpetavad, et südant tuleb kuulata ja kuulda võtta, teised hoiatavad, et südamega tehtud valikud võivad kergesti eksiteele viia, kolmandad kinnitavad, et elu tuleb mõistusega võtta. Tunded toovad kaasa nii sulatavat sooja ja armastust kui ka kibekülma ja vihkamist, nii et vahel tundubki kergem süda lihtsalt ära peita.

Selline südamepeitmise lugu rullub lahti näitlejate Tõnu Oja ja Saara Nüganeni esituses. Olulist rolli tegevuse edasiviimisel ja õige õhustiku loomisel mängib aga loomulikult ülikooli kammerkoor, kes on aktiivselt lavastusse kaasatud. Tulemus on eri etenduskunstide kooslus, mis hõlmab teatrit, tantsu, eri sorti muusikat ja visuaale.

Kammerkoori dirigendi Triin Kochi sõnul tõmbab oma piiride katsetamine sisseharjunud rutiinist välja ja pakub koorile palju põnevaid avastusi.

«Oleme päris palju tegelenud klassikalise koorilauluga ja püüame elu nüüd mitmekesisemaks muuta. Töö lavastuse kallal on pakkunud palju huvitavaid kokkupuuteid teatri- ja koreograafiamaailmaga, mis paljudel seni puudus. Laulu ja liikumise kokkupanek sunnib teistmoodi pingutama ja tundub, et lauljatele see meeldib,» rääkis Koch.

Lavastust etendatakse peatselt avatava Eesti rahva muuseumi uue hoone vahetus naabruses Raadi lennuangaaris. Hea akustika ning paindliku iseloomuga ruum annab võimaluse koorile vabalt liikuda ning panustab külmuse ja soojuse vastandamisega lavastusse ka sisulises mõttes.

Pärast juubelietenduste andmist maikuus hakkab kammerkoor valmistuma Ungaris toimuvaks rahvusvaheliseks konkursiks.

Aprillis Eesti kammerkooride festivalil Grand Prix’ võitnud TÜ kammerkoori aastapäevaks loodud lavastust mängitakse 14., 18., 21. ja 22. mail Tartus Raadi lennuangaaris (Roosi tn 83).

«Südamepeitjate planeedi» teksti autor on Kristiina Ehin, lavastaja Jaanus Tepomees, muusikajuht Triin Koch, koreograaf Janek Savolainen, kunstnik Kristina Lõuk ning valguskunstnik Priidu Adlas. Lisaks kammerkoori lauljatele on laval ka näitlejad Tõnu Oja (Eesti draamateater) ja Saara Nüganen (EMTA lavakunstikool) ning kitarrist, muusik ja helilooja Argo Vals.

Jaga artiklit

Märksõnad

kammerkoor, muusika, teater