TÜ Viljandi kultuuriakadeemia on ainus koht Eestis, kus saavad rakenduskõrghariduse dekoraator-butafoorid, valguskujundajad, etenduskunstide multimeediaspetsialistid ja lavastuskorraldajad.
FOTO: TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

Veerandsada aastat visuaaltehnoloogiat

Uudis

Sel aastal tähistab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 25 aasta möödumist ajast, mil akadeemias alustati teatri loovtehniliste erialade õpetamist.

1991. aastal võeti vastu butafoor-dekoraatorite kursus, 1998. aastal hakati koolitama lavastuskorraldajaid. 2000. aastal avati valguskujunduse eriala, mis oli tihedalt seotud toonase kultuurikolledži black-box tüüpi saali lõpliku väljaehitamise ja tehnilise varustamisega.

Teatrikunsti visuaaltehnoloogia programmijuhi Eve Komissarovi sõnul jõudis etenduskunstide osakonna moodustamisega seondunud korralduslik ja õppekavade arendamise töö haripunkti 2003. aastal kõigi osakonna õppekavade täieliku ja tingimusteta akrediteerimisega. Nii oli märkamatult ja vargsi sündinud huvitav kooslus – teine Eesti riiklik teatrikool.

25 aasta jooksul on visuaaltehnoloogia õppekava erialad olnud pidevalt uuenevad, et ühiskonnas ja teatris toimuvate muutustega kaasas käia. Praegu on sel õppekaval neli õppesuunda: dekoraator-butafoor, valguskujundaja, etenduskunstide multimeediaspetsialist ja lavastuskorraldaja.

«Need on täiesti erinevad ametid, ühendav lüli on valdkond, etenduskunstid ning fakt, et tegemist on loovtehniliste töötajatega. See tähendab, et kui meie õppekava kaoks, katkeks kõigil neljal erialal rakenduskõrgharidusega töötajate koolitamine. Meie õppekava on Eestis ainus, kus selliseid erialasid õpetatakse,» rääkis Komissarov.

Visuaaltehnoloogia üliõpilasi on keskmiselt 20 inimest kursuse kohta ja see arv jaguneb nelja eriala vahel. Vastuvõtt toimub üle aasta, korraga õpib kaks kursust. Et eri erialad nõuavad eri õppejõude, on neid kulukas õpetada. Sisulises mõttes annab selline õppekava ülesehitus aga üliõpilastele parimad tingimused erialaseid oskusi omandada.

«Pidev koostöö ja suhtlemine lavastajate, koreograafide, näitlejate ja tantsijatega, samuti erinevate loovtehniliste erialade põimumine on väike tõetruu mudel sellest keskkonnast, kus üliõpilased pärast kooli lõpetamist tööle asuvad,» seletas programmijuht.

Praegu on visuaaltehnoloogia üliõpilaste kasutuses lisaks nüüdisaegse valguspargiga sisustatud black-box tüüpi saalile skulptuuriklass, valguslabor väiksemate rühmatööde tegemiseks ning rekreatsiooniruum üliõpilastele.

Eelmise õppeaasta alguseks valmisid dekoraator-butafoori eriala tööruumid Vilma majas. Visuaaltehnoloogia üliõpilaste kasutada on butafooria töökoda, maaliruum dekoratsioonimaali ning suuremahuliste butafoorsete tööde teostamiseks, ventilatsioonikamber, mis võimaldab töötada tervist ohustavate materjalidega, ja materjalide laoruum. Majas asub ka multimeedia eriala vajadustele vastavalt sisustatud multimeedia keskus kaasaegse video- ja esitlustehnikaga mitmeotstarbeliste stuudioruumidega.

Teatrikuus toimub visuaaltehnoloogia juubeliaasta puhul mitmeid põnevaid üritusi. 7. märtsil avatakse Pärnu Endla teatris dekoraator-butafooride eriala tutvustav näitus «Segatud meediumid», kus saab näha eriala vilistlaste ja õppejõudude töid. Sama näitus on kuni 5. märtsini üleval Viljandis Kondase keskuses.

9. märtsil avatakse Kondase keskuses etenduskunstide telgitaguseid valgustav visuaaltehnoloogia praeguste üliõpilaste, vilistlaste ja õppejõudude ühisnäitus «(R)Evolutsioon», kus näeb tavapäraseid ja alternatiivseid visuaaltehnoloogiaid etenduskunstides, mis tavaolukorras võivad jääda märkamatuks. Näitust näeb ka Pärnus Endla ja Tallinnas Von Krahli teatris.

Märtsikuus näeb Viljandi kohvikus Fellin Terje Kiho juhendamisel valminud veneetsia maske ning lasteraamatukogule antakse üle butafooriatundides Silvi Kardi juhendamisel valminud loomamaskid.

22. märtsil korraldab etenduskunstide osakond uues Ugalas teatrikunsti visuaaltehnoloogia õppekava juubelikonverentsi, kus esinevad ettekannetega kunstiteadlane Eha Komissarov, meediateoreetik Raivo Kelomees, TÜ õppeprorektor Mart Noorma ning Vanemuise teatrijuht Toomas Peterson.

Konverentsi avab teatrikunsti professor Kalju Komissarov, kes omal ajal pidas vajalikuks lükata käima teatrite loovtehniliste erialade töötajate koolitamine kõrghariduse tasemel. Päev algab üliõpilaste värvuskompositsiooni tööde näituse avamisega.

Galerii: 

Jaga artiklit

Märksõnad

kultuuriakadeemia