METOBS peab 150. aastapäeva

Uudis

Tänapäevani kestvatele pidevatele vaatlustele Tartus pani aluse Tartu ülikooli füüsikakateedri juhataja Arthur Joachim Oettingen, kes alustas 1865. aasta 2. detsembril oma majas meteoroloogilisi vaatlusi.

Tänavu möödub Tartu ülikooli meteoroloogia observatooriumi (METOBS) asutamisest ja pidevate organiseeritud meteoroloogiliste mõõtmiste algusest Eestis seega 150 aastat. Algusest peale tehti lisaks standardsetele põhivaatlustele ka spetsiaalseid mõõtmisi ja uurimisi.

Detsembri alguses korraldavad TÜ füüsika instituudi atmosfääri- ja keskkonnafüüsika laborid ja geograafia osakonnad, Tartu observatoorium ning keskkonnaagentuur Tartus ja Tõraveres mitmed sündmused, millega aastapäeva tähistada.

2. detsembril kell 11 algab Tiigi seltsimajas ajalookonverents «METOBS 150», kus saab hea ülevaate observatooriumi ajaloost. Muuhulgas räägivad esinejad von Oettingeni elukäigust ja uuringutest, eri observatooriumidest ja nende jaamade asukohtade muutustest viimase 150 aasta jooksul ning ka Eesti meteoroloogilise digitaalse andmebaasi kujunemisest.

Kell 15 esitletakse samas TÜ ilmade observatooriumi 150. aastapäeva marki ning toimub jalutuskäik METOBS-iga seotud paikades Tartus. Konverentsi lõpetab pidulik õhtusöök Ülikooli kohvikus.

3. detsembril toimub Tõraveres Tartu observatooriumi saalis Eesti geofüüsika konverents, mis toob kokku Eesti ilmateadlased, kes on jätkanud ilmavaatlusi tänaseni.

Teaduskonverentsi eesmärk on uuendada kontakte meteoroloogia, klimatoloogia, hüdroloogia, atmosfääri- ja merefüüsika teadusharude esindajate vahel, anda ülevaade nende teaduste hetkeseisust ning päevakohastest probleemidest Eestis, samuti pakkuda noortele uurijatele võimalust oma teadustulemusi tutvustada.

Aastatel 1925–1940 oli METOBS Eesti hüdrometeoroloogia keskasutus, kus hallati jaamade võrku, koostati ilmaprognoose ning tehti rahvusvahelisel tasemel ilmastiku- ja kliimauuringuid. Sellest on välja kasvanud olulisemad meteoroloogia, klimatoloogia ja hüdroloogiaga tegelevad asutused.

Jaga artiklit