Iraani suursaadik Helsingis, Kambiz Jalali ning TÜ võrdleva usundiloo vanemteadur Peeter Espak kohtumisel usuteaduskonnas.
FOTO: erakogu

Tartu ülikooli külastasid Iraani tippdiplomaadid

Uudis

Oktoobri keskel külastasid Tartu ülikooli orientalistikakeskust ja usuteaduskonda Kambiz Jalali (Iraani suursaadik Helsingis) ning tema nõunikud Ali-Akbar Nazari Marand ja Aboulghasem Vafaei. See on alates 1994. aastast esimene kord, kui TÜ-d külastavad Iraani tippdiplomaadid.

Suursaadik soovis tutvuda Eesti tudengi- ja kultuuripealinnaga ning arutada koostööplaane TÜ orientalistikakeskusega. Diplomaadid kohtusid teiste seas usuteaduskonna emeriitprofessor Kalle Kasemaaga, kes on islami filosoofia ja pärsia kirjanduse asjatundja Tartu ülikoolis.

Samuti saadi kokku Tartus õppivate Iraani välistudengitega. Jalali hindas kõrgelt üliõpilaste korraldatud Iraani uusaastapidustusi, mida selle aasta märtsis peeti Tartus esimest korda. Suursaadiku sõnul aitavad sellised sündmused tutvustada pika ajalooga Iraani mitmekesiseid tavasid ja ka praegust kultuuri.

Orientalistikakeskuse tegevust ja raamatukogu ning usuteaduskonda tutvustas külalistele võrdleva usundiloo vanemteadur Peeter Espak, kes on Lähis-Ida vanade kultuuride kohta palju artikleid kirjutanud. Ülikooli pärsia keele kursuse üks parimaid tudengeid, doktorant Andreas Johandi tegi ettekande oma teadustööst ja Pärsia kuninga Kyrose savisilindri tõlkimisest.

Suursaadikule avaldas Iraani kultuuri ja pärsia keele õpetamine Tartu ülikoolis nii palju muljet, et ta soovis orientalistikakeskuse raamatukogule kinkida raamatuid, et üliõpilastel oleks rohkem õppimisvõimalusi ning enam allikaid ka teadustööde jaoks.

Järgmise aasta aprillis toimub Tartu ülikoolis Baltimaade Aasia-uuringute alliansi teine konverents, kuhu oodatakse Aasia teadlasi ja orientaliste nii kolme Balti riigi ülikoolidest kui ka mujalt. Jalali tegi ettepaneku, et koostöö suurendamiseks võiks konverentsile kaasata ka Iraani õpetlasi, kes Eesti selle valdkonna teadlaste jaoks põnevaid avastusi ja teemasid jagada saaksid.

Jaga artiklit