Tartu ülikooli evakueerimine. Õnnistamine Tartu raudteejaamas
FOTO: TÜ muuseum

TÜ mäluasutused tähistavad akadeemilise pärandi päeva

Uudis

18. novembril tähistatakse Euroopa akadeemilise pärandi võrgustiku Universeum algatusel akadeemilise pärandi päeva, mil toimub mitmesuguseid teemakohaseid sündmusi ja tegevusi üle Euroopa.

Sel aastal möödub sada aastat TÜ varade evakueerimisest Venemaale I maailmasõja ajal. Seepärast ongi tänavune akadeemilise pärandi päev Tartus pühendatud sellele, mis seondub tolle evakueerimisega.

«Üldiselt teavad eestlased, et Venemaale viidi ülikooli kunstiväärtused, mis sinna jäidki. Vähem ollakse kuulnud, et lisaks kunstile oli evakueeritud asjade hulgas veel teadusaparatuuri, ülikooli geoloogia- ja zooloogiamuuseumi kogusid, ülikooli raamatukogu varasid jpm,» rääkis TÜ muuseumi programmijuht Urmet Paloveer.

Paloveeri sõnul ei tea paljud ka seda, et suur osa äraviidud asjadest toodi vastavalt Tartu rahulepingule pärast Vabadussõda Venemaalt siiski tagasi. Kuigi I maailmasõja aegne ülikooli varade evakueerimine on ilmselt kõige tuntum, pole see ainus taoline juhtum.

«Viidi ju Põhjasõja ajal pärast ülikooli sulgemist toonased varad Rootsi ja ka II maailmasõja ajal olid kastid pakitud ning valmis Saksamaa poole liikuma,» tõi Paloveer näiteks. Seda kõike tänavusel akadeemilise pärandi päeval tutvustataksegi.

Sel aastal leiab kavast mitmeid sündmusi alates 14. novembrist. 14. novembril kell 13 saab Tartu raudteejaamas näha evakueerimisega seotud haruldasi esemeid, mis sajand tagasi alustasid raudteed mööda teekonda Venemaale, vaadata fotosid ning kuulda huvitavaid juhtumeid ja mälestusi nii evakueerimisest kui ka re-evakueerimisest. Meeleolu loob ajastule omane puhkpillimuusika.

17. novembril algab kell 18.15 Tartu tähetornis tähetorni juhataja Janet Laidla astronoomialoeng «Tartu tähetorn ja I maailmasõda». Kuni 22. novembrini saab tähetornis näha püsiväljapanekus olevaid Venemaale evakueeritud ja re-evakueeritud esemeid, millel juures ka vastavasisuline märge.

18. novembril kell 17 loetakse TÜ kunstimuuseumis kunstikolmapäeva raames toimuval mälestusteõhtul ette kunstimuuseumi endise juhataja Anu Laansalu mälestusi koostöö alustamisest Voroneži ülikooliga. Evakueeritud kunstivarade publitseerimisest räägib Madis Järv. Et Voroneži jäid evakueerimata kunstimuuseumi muumiad, lõpetab kunstikolmapäeva teemakohane dokumentaalfilm «Iidne Egiptus: elu ja surm Kuningate orus».

TÜ loodusmuuseumis tutvustab kuraator Inge Kukk 18. novembril kell 17.15 näitust «Loodusteaduste hoone 100». Sellele järgneb kell 17.30 ekskursioon geoloogia- ja zooloogiahoidlatesse.

Kõik akadeemilise pärandi päevaga seotud sündmused on tasuta. Üritusi korraldavad Tartu ülikooli muuseum, TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed ning ülikooli raamatukogu.

Jaga artiklit

Märksõnad

muuseum