Tudengisatelliit ESTCube-1 on Eesti teadus- ja arendustegevuse eeskuju

Uudis

Tartu ja Tallinna tudengite eestvedamisel ning rahvusvahelises koostöös valmis Eesti esimene kosmosesatelliit ESTCube-1, mis lennutatakse Maa orbiidile 2013. aasta aprillis. 

20. detsembril tegi peaminister Andrus Ansip oma iga-aastase kokkuvõtte teadus- ja arendustegevuse olukorrast ja poliitikast Eestis, kus tõi välja, et teadus- ja arendustegevust ei peeta enam liigseks luksuseks, vaid eksistentsiaalselt oluliseks tegevuseks, mis väärib pidevat tähelepanu.

«Omaette saavutus on järgmise aasta kevadel kosmosesse lennutatav Eesti oma tudengisatelliit ESTCube-1. Kuigi tegemist on 1-liitrise ruumalaga kehaga, on selle kasu juba täna mõõdetav kantmeetrites,» rääkis Ansip ja lisas, et projekti iseloomustab tihe eri ülikoolide koostöö ühishuvide realiseerimisel ning tunnustas kõiki selle projektiga seotud inimesi Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, Eesti maaülikoolist, Eesti lennuakadeemiast, Eesti ettevõtetest ja kaasatud välismaistest partnerülikoolidest.

2008. aastal Tartu observatooriumi ja Tartu ülikooli koostöös alguse saanud Eesti Tudengisatelliidi projektil on tähtis roll kosmoseteaduse ja -tehnoloogia arendamisel ning reaalteaduste populariseerimisel. Tudengisatelliidi projektis osalev TÜ füüsikatudeng Erik Kulu ütles, et peaministri tunnustus oli projekti liikmetele tore jõulukingitus. «Ka eelmisel aastal tõi akadeemik Ene Ergma Eesti kosmoseprojekti parlamendis arutlusele,» tõdes Kulu ning lisas, et lõppenud aasta tõigi riigi rahastuse ESTCube-1 satelliidi orbiidile viimiseks.

«Meie üliõpilased on selle projekti käigus tõestanud oma võimekust loovalt mõelda ning iseseisvalt suurte väljakutsetega hakkama saada,» ütles projekti juhendaja, TÜ dotsent Mart Noorma. «Eesti rahvale on kõige tähtsam kosmoseprojektidest tõusev kasu arvukalt säravate silmadega noored insenerid ja teadlased, kes annavad oma panuse järgmise põlvkonna teadmistepõhisesse majandusse. Oleme eriti tänulikud kõigile neile Eesti ettevõtetele, kes on kosmoselaevaehitust tehniliselt toetanud.»

Orbiidile lennutatava satelliidi eesmärk on esmakordselt testida kosmoses elektrilist päikesepurje, et arendada välja uudne kosmoselaevade mootor saavutamaks rekordilist kosmoses liikumise kiirust. Arendatava mootori abil saab tulevikus vähendada kosmoseprügi, suunata kõrvale Maad ohustavaid asteroide ning saata teaduslikke instrumente kiiremini teistele planeetidele.

Jaga artiklit