FOTO: Merilyn Merisalu

Peahoone seinu katavad kaunid pulmavaibad

Uudis

TÜ peahoone esimese korruse koridoris rõõmustab silmi Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna õppejõu Christi Kütti vaibanäitus.

Näitusel on üleval kümmekond pulmavaipa ehk kaasavaratekki, mis on inspireeritud Eestis kasutusel olnud nooriku kaasavaratekkidest ja nooriku rõivastuse motiividest.

«Muuseumifondides on mind alati paelunud rikkalikult kaunistatud uhked pidupäevaks tehtud tekstiilid. Nendega kaasneb alati ka pühalikkuse ja pidulikkuse meeleolu, mida olen ka enda töödes saavutada püüdnud,» rääkis Kütt.

Umbes viie aasta jooksul valminud vaipadest saaks mõnda kasutada ka voodikattena. Et kudumise tehnika on aga aeganõudev, pannakse need tihedamini seinale, et neid rohkem kaitsta. Küti sõnul kasutati selliseid pulmavaipu kas elutoas või abieluvoodi juures eelkõige seinale kinnitatult. Usuti, et õnnetoovad vaibad kaitsesid ka pererahvast.

Christi Küti valmistatud on ka sinine sõba, mille rektor kinkis oktoobri lõpus ülikooli külastanud Rootsi kroonprintsessile Victoriale.

«See oli pruudisõba, abielunaise piduliku rõiva juurde mõeldud ülevise,» selgitas Kütt. Tema loomingut on ka varem mainekate kingitustena kasutatud. Näiteks on president kinkinud tema vaipu konkursi «Eesti kaunim kool» võitjatele. Samuti olid tema tööd mitmel aastal Pärnu antropoloogiafestivali auhinnaks.

Christi Kütt lõpetas 1998. aastal TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö eriala ning 2005. aastal Eesti kunstiakadeemia kunsti- ja kultuurantropoloogia magistrantuuri. 2006. aastal pälvis ta kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia ning noppis võistluse «Eesti mängu asi» esikoha.

Vaibanäitus jääb ülikooli peahoone seintele üles kuni 18. detsembrini.

Jaga artiklit

Märksõnad

näitus