Raatuse 22 asuv ühiselamu
FOTO: Andres Tennus

Ühiselamukoha hind ei lange

Uudis

Eriolukorra alguses soovitati ühiselamus elavatel üliõpilastel võimaluse korral viiruse leviku tõttu lahkuda. Universitas Tartuensiseni jõudis aga mure, et ajutine eemalviibimine paneb üliõpilased kehva seisu, sest kui neil on soov ühiselamukohta säilitada, tuleb selle eest maksta sama hinda, mida küsiti enne eriolukorda. Kohast loobumine tundus aga liiga rutaka otsusena – oli ju veel mõned nädalad tagasi õhus lootus, et õppetöö taastub.

MTÜ Tartu Üliõpilasküla IT- ja teenindusjuht Nevil Reinfeldt kommenteeris, et kuni eriolukorra lõpuni võimaldatakse üliõpilastel leping erakorraliselt lõpetada ilma 30-päevase etteteatamise kohustuseta. „Aprilli keskpaiga seisuga oli seda võimalust kasutanud 320 tudengit,“ ütles ta. Reinfeldti sõnutsi oli 3323 kohast täidetud 2773 ehk vabu kohti oli ühiselamutes 550.  

Küsimusele, kas oleks ehk võimalik ühiselamukoha hinda langetada, vastas ülikooli kinnisvaraosakonna juhataja Heiki Pagel, et Tartu Üliõpilasküla on isemajandav ühing, kes ei saa sissetulekuid mujalt kui omaenda majandustegevusest. „Üliõpilaselamute üürihind on üks üliõpilasküla eelarve kulukomponent, mis investeeritakse tagasi ühiselamutesse. Hea näide sellest on praegu käimasolev Narva 89 renoveerimise viimane etapp ja Narva kolledži majutushoone ehitamine,“ sõnas ta.

Pagel jätkas: „Praeguses eriolukorras kannatavad kahju kõik, sealhulgas üliõpilasküla üürilepingute ennetähtaegse lõpetamise ja piirangutega turu tõttu. Üliõpilasküla ei saa minna kahjumisse, sest peab täitma oma kohustused üürnike ja teenusepakkujate ees.“

Aprilli keskel toimus üliõpilasküla koosolek, kus tehti ettepanek loobuda eriolukorra ajal ühiselamu elanikele kommunaalkulude arvete esitamisest. „Üldkoosolekul jõuti järeldusele, et üliõpilaskülal puudub võimalus sellist majanduslikult kahjulikku sammu ette võtta,“ kommenteeris Pagel. „Samuti leiti, et Tartu Ülikool ei peaks sellist kulu kompenseerima, sest siis tehtaks soodustusi ühele väiksele osale tudengkonnast, aga üliõpilased, kes üürivad elamispinda üüriturult või elavad kodus või mujal muude kokkulepete alusel, sellist soodustust ei saa. Kui teha soodustusi, siis peaks sellest osa saama kõik võrdselt ja ühtemoodi,“ ütles kinnisvaraosakonna juhataja.

Viirusepuhang ühiselamus

Aprilli lõpus selgus, et Raatuse 22 asuva ühiselamu elanikest 16 on nakatunud koroonaviirusesse. Kokku testiti Raatuse ühiselamus koroonaviiruse suhtes ligi 300 inimest ning neil, kel tuvastati viirus, keelati oma tubadest lahkuda, kuni nad on taas terved. Nakatunutega kontaktis olnud 39 isikut eraldati ühiselamus omaette tsooni, kus neil tuli veeta oma tervist jälgides vähemalt kaks nädalat, kuid neil oli võimalus käia ühiselamu hoovis värsket õhku hingamas.

2. mail teatas Vabariigi Valitsus, et Raatuse 22 ühiselamu elanike liikumispiiranguid leevendatakse. Neile, kes on olnud liikumispiirangu all juba kaks nädalat ja kel ei ole ilmnenud COVID-19 sümptomeid, kehtivad edaspidi tervetele inimestele kehtestatud üleriigilised liikumispiirangud.

Ühiselamu terved elanikud saavad edaspidi suhelda teiste inimestega, jälgides ainult üleriigilisi piiranguid, lisaks loobutakse nõudest kehtestada ühiselamu ümber õueala, kus saavad liikuda positiivse proovi andnud isikutega lähikontaktis olnud inimesed, sest edaspidi neile nii rangeid liikumisvabaduse piirangud ette ei nähta.

Jaga artiklit