Tartu Ülikooli uue veebi prototüübi kuvatõmmis

Ülikooli veebisait saab uue näo

Uudis

Turundus- ja kommunikatsiooniosakonna ning infotehnoloogia osakonna eestvedamisel tehakse järgmise pooleteise aasta jooksul ülikooli välisveeb atraktiivsemaks ja kasutajate jaoks märksa lihtsamaks.

Praegune veebisait ei paku ülikooli üksustele piisavalt võimalusi, mistõttu on uute lehtede loomisel mõnikord üle mindud välistele lahendustele. Selle tagajärjel on TÜ veebi välisilme muutunud ebaühtlasemaks. Peale kõige muu on praegune veebisait ülimahukas.

Veebi peatoimetaja Reimo Rehkli tõdes, et ülikooli veebisaidil on praeguse seisuga enam kui miljon alamlehte ja kogu süsteemi on väga keeruline hallata.

«Haldamist raskendab ka asjaolu, et saidi aluseks olev kood on eri juppidest kokku põimitud, nii et arendajad ei tea, kui paljudele kohtadele võib ühe lõigu muutmine mõju avaldada. Ei jää üle muud, kui kirjutada uus koodirida. Tavapärase 300–500 koodirea asemel on ülikooli veebis neid juba umbes 7500. See vähendab omakorda terve välisveebi töökindlust,» ütles Rehkli.

Et neid muresid uude keskkonda mitte kaasa võtta, sisu automaatselt üle ei tõsteta. See tähendab, et veebilehtede haldurid peavad oma veebitekstid üle vaatama ja need uuele platvormile sisestama.

Välisveebi projekti juht, UX/UI disainer Aadi Tegova kinnitas, et uue veebi ülesehitus on lihtsam. Moodulitest koosnevat veebisaiti võiks tema sõnul võrrelda Lego klotsidega.

«See annab võimaluse veebilehti luua ja üles ehitada vajaduse järgi. Lehed ja moodulid hakkavad koosnema siltidest, mis teeb teabe sisestamise süsteemi lihtsamaks. See tähendab, et info sisestatakse ainult ühes kohas, aga kuvatakse vajaduse korral mitmel pool,» selgitas Tegova.

Uuele platvormile minnakse üle kolmes etapis. Oktoobri lõpus alustatakse ülikooli pealehe, nelja valdkonna ja ühe näiteinstituudi lehtede sisu põhjalikku ülevaatamist ja teabe sisestamist. Avalikuks peaksid need saama järgmise aasta aprillis.

Teises etapis, mis kestab augustini, viiakse uude veebi üle kõik ülejäänud instituutide lehed. Kolmas etapp lõppeb 2021. aasta märtsis. Selleks ajaks peaks kõik ülikooliga seotud veebilehed olema uuel platvormil avaldatud.

Rehkli sõnul suureneb uues veebis ka pildimaterjali tähtsus. «Tänu moodulitele ning kvaliteetsele pildi- ja videomaterjalile saab veebisaidi lihtsasti atraktiivsemaks muuta. Siinkohal ei tohi unustada, et kõige tähtsamaks jääb sisu – see tuleb toimetada uuele veebile kohaseks,» ütles Rehkli.

Selleks et kõik veebilehtede sisu haldajad ja info sisestajad oleksid muudatuste ja töö käiguga kursis, korraldavad veebiprojekti eestvedajad neile koolitusi. Õppida saab nii veebitekstide koostamist kui ka uue veebisaidi haldusliidese kasutamist. Samuti tutvustatakse lähemalt veebiotsingute nähtavuse suurendamise ja Google’i analüütikat ning korraldatakse fotokoolitusi.

Aadi Tegova rääkis, et kuna ülikooli veebisait puudutab kõiki ülikooli inimesi, on juba praeguseks protsessi kaasatud võimalikult palju osalisi. Alates selle aasta algusest on arendustöös osalenud arvukalt kõigi valdkondade ja tugiüksuste esindajaid.

«Kuigi asjaosalised ja vajadused on nii erinevad, oleme siiani suutnud leida sobivad lahendused. Igal kohtumisel oleme kasutanud visuaalset prototüüpi, et näha, kas funktsionaalsus ja välimus vastab sellele, mida me saavutada tahame. Nii on koos väga lihtne hetkeseisu hinnata ja parandusi teha. Kõigi projektiosalistega koos töötada on olnud puhas rõõm,» kiitis Tegova.

Jaga artiklit