Selgusid ülikooli uued tippjuhid

Uudis

21. juunil valis TÜ senat ülikooli raamatukogule ja muuseumile uued direktorid. Raamatukogu hakkab juhtima kultuuri- ja poliitikategelane Krista Aru. Muuseumi juhina jätkab Mariann Raisma.

Raamatukogu direktoriks valitud Krista Aru on suure kogemusega hinnatud juht, kelle tegevust iseloomustab lai kultuurihaare. Aru rõhutas, et raamatukogu pole kõigest ülikooli tugiüksus, vaid peab olema ka keskus, mis aitab aktiivselt parandada õppe- ja teadustingimusi ning viia ellu ülikooli põhieesmärke kogu ühiskonnas.

«Tänu mitmesugusele töökogemusele julgen öelda, et kollektiivi töörõõm ja -rahu on üks neist tähtsatest punktidest, mis aitab täita ka kõiki teisi ülesandeid,» ütles Aru, kes peab enda südameasjaks taastada raamatukogus hea tööõhkkond.

Uueks ametiajaks TÜ muuseumi direktori kohale tagasi valitud Mariann Raisma on täitnud seda positsiooni alates 2010. aastast. Ta on hinnatud spetsialist ja tugev juht, kelle senine tegevus on olnud väga mitmekülgne. Raisma tunneb muusemitööd väga hästi ja on tegutsenud nii õppejõu, teadlase, teaduse populariseerija kui ka kuraatorina.

Raisma hinnangul muutuvad ülikool ja muuseum tänapäeva maailmas aina mõjukamaks. Muuseumi tegevus vajab pidevat mõtestamist ja tähtsate küsimuste esitamist: milleks on ülikoolil ja ühiskonnal muuseumi üldse tarvis?

«Ma usun, et ülikooli muuseum on osa meie ülikooli identiteedist: selleta ei kujuta me ülikooli ette. Et muuseum oleks ülikoolile ja ühiskonnale väärtuslik, tuleb korraga arendada kolme omavahel põimunud suunda: tähtsust kompetentsikeskuse, varamu ning kohtumispaigana,» rääkis Raisma.

Kandidaatide hindamise komisjoni liige arendusprorektor Erik Puura kiitis mõlemat valitud juhti. Aru puhul rõhutas Puura, et ta on silmapaistev eeskõneleja, kes edendab kindlasti ülikooli raamatukogu tuntust Eesti ühe olulisema raamatukoguna. TÜ muuseumi nähtavus on juba Raisma juhtimisel märkimisväärselt suurenenud ja muuseum on pälvinud tunnustust ka Eesti muuseumiauhindade jagamisel.

Krista Aru on lõpetanud Tartu Ülikoolis nii ajakirjanduse kui ka eesti kirjanduse eriala ning tal on Tallinna Ülikoolist kultuuride uuringutedoktori kraad. Ta on töötanud kümme aastat Eesti Kirjandusmuuseumi ja kuus aastat Eesti Rahva Muuseumi direktorina ning olnud Eesti Teadusagentuuri juhatuse ja Riigikogu liige.

Aru lööb kaasa paljude kultuuri- ja teadusorganisatsioonide tegevuses, on pälvinud Valgetähe III klassi teenetemärgi ja Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia ning talle on antud Tartu rahvakultuuri hoidja, Tartumaa rahvakultuuri edendaja ja aasta kodaniku aunimetus.

Mariann Raismal on Tartu Ülikoolist ajaloobakalaureuse kraad ja Amsterdami Reinwardti Akadeemiast museoloogiamagistri kraad. Samuti on ta õppinud Eesti Kunstiakadeemias. Enne kui Raisma asus TÜ muuseumi direktori ametikohale, oli ta olnud Eesti Ajaloomuuseumi arendusdirektor ning töötanud Tartu Kunstnike Liidus ja Eesti Kunstimuuseumis.

Raisma kuulub mitmesse erialaorganisatsiooni, on muuseuminõukogu aseesimees ja Euroopa Muuseumifoorumi rahvuslik korrespondent. Ta on publitseerinud erialakirjandust ja tegeleb paljude pärandivaldkonna projektidega.

Raamatukogu ja muuseumi direktor kuuluvad viie tippjuhi koha hulka. Et neid uueks ametiajaks täita, kuulutati kevadel välja konkursid. Maikuus valiti ülikooli kantsleriks ja finantsjuhiks senised kohusetäitjad Kstina Vallimäe ning Kalle Hein. Narva kolledži direktori leidmiseks kuulutab ülikool sügisel välja uue konkursi. Seni täidab sealse juhi ülesandeid Marek Sammul.

Jaga artiklit