TÜ tõusis maailma ülikoolide edetabelis kõigi aegade kõrgeimale kohale

Uudis

Juuni teises pooles avalikustatud maailma ülikoolide mainekas pingereas QS World University Rankings tõusis TÜ kõigi aegade kõrgeimale, 301. kohale.

Et seada ülikoolid paremusjärjestusse, kasutab edetabelit koostav rahvusvaheline konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds (QS) kuut näitajat: ülikooli maine akadeemiliste liidrite ja tööandjate seas, akadeemiliste töötajate ja üliõpilaste suhtarv, teaduspublikatsioonide mõjukus ehk viidete arv akadeemilise töötaja kohta ning välistöötajate ja -üliõpilaste osakaal.

Eelmise aastaga võrreldes tõusis TÜ 20 koha võrra. QS-i edetabeli värskes väljaandes on ülikool parandanud oma kohta kuuest näitajast neljas. Eriti märkimisväärselt on paranenud ülikooli maine akadeemiliste töötajate seas: selle näitaja arvestuses on TÜ tõusnud möödunud aastaga võrreldes 47 kohta.

13 koha võrra on paranenud ka ülikooli maine tööandjate seas. Välistöötajate ja -üliõpilaste osakaal edeneb ülikoolis järjekindlalt: esimese näitaja pingereas on TÜ tõusnud 25 ja teises 34 kohta.

Arendusprorektor Erik Puura sõnul ei keskendu ülikool oma arengukavas ja tegevuses otseselt edetabelikoha tagaajamisele, kuid loomulikult on sellist hinnangut lugeda väga meeldiv.

«Meid teatakse ja tunnustatakse rahvusvaheliselt üha rohkem. TÜ on kogu Eesti kaubamärk, mis on lennanud maailma avarustesse, tutvustanud Eestit ning näidanud seda tarkuse ja teadmiste kantsina,» ütles Puura.

Tema hinnangul on aidanud ülikooli arengule ilmselt kaasa aktiivne osalus Euroopa tugevate teadusülikoolide võrgustikus The Guild ning alates eelmisest aastast veelgi sisutihedamas võrgustikus U4Society koos Genti, Groningeni, Göttingeni ja Uppsala Ülikooliga.

«Teadlaste ja õppejõudude tugeva tööga on võimalik jõuda ka maailma esisaja piirimaile, kuid mitte ilma riigi järjekindla panuseta teadusesse ning kõrgharidusse. Tartu eelis on tugevad akadeemilised koolkonnad ja peaaegu ideaalne ülikoolilinn, kuid areneda ei ole võimalik, pakkumata konkurentsivõimelist palka ning parimat nüüdisaegset õppe- ja töökeskkonda,» lisas Puura.

Edetabeli koostamisel võttis QS arvesse 1620 ülikooli, kellest reastati 1001. Esikoht kuulub taas Massachusettsi Tehnoloogiaülikoolile. Järgnevad Stanfordi ja Harvardi Ülikool. Alates 2014. aastast on Tartu Ülikool tõusnud pingereas 160 kohta.

Täieliku edetabeliga saab tutvuda QS World University Rankingsi kodulehel. Metoodika kohta võib lähemalt lugeda QS-i kodulehelt.

Jaga artiklit