Ettevõtlikud üliõpilased Anna Elise Rohtmets, Ragnar Kruusimaa ja Tuuli Jõesaar.
FOTO: Margit Partei

Ettevõtlustudengid võtsid mõõtu

Uudis

14. detsembril korraldas ettevõtluse õppetool ettevõtlusaineid õppivatele üliõpilastele ettevõtlus- ja projektiideede esitlemise ürituse «Mõõduvõtt».

Sügissemestril ettevõtluse aluste ja äriplaani aineid õppinud tudengid said hea kogemuse, kuidas oma ideed tutvustada. Pealekauba said nad žüriilt häid soovitusi, mida kasutada oma tulevases töö- või pereelus.

Ettevõtluse õppetooli dotsent Mervi Raudsaar ütles, et ürituse rõhk polnud võistlemisel, vaid osavõtul, et saada kogemust ja tagasisidet. «Ideed on tähtis esitleda nii, et kuulaja oleks valmis kaasa mõtlema ja selle elluviimist mingil moel, kas hea sõnaga, oma tutvustega või rahastuse otsimisega toetama,» selgitas ta.

Teiste hulgas kiitis žürii filosoofia magistranti Anna Elise Rohtmetsa, keson oma äriidee «Raevu Ruum» väga hästi läbi töötanud, nii et kõik eeldused selle elluviimiseks on olemas. Tema meeskonna pakutav teenus annaks tugevas stressis inimestele võimaluse elada end välja sellisel viisil, et see ei kahjustaks teisi.

Meeskonna Meistrikoda liikmed Ragnar Kruusimaa ja Tuuli Jõesaar soovisid oma erialast lähtudes aidata käsitöölistel arendada ja valmistada käsitöötooteid, lõimides eri materjale ja pärandtehnoloogiaid uute meetoditega ning kasutades tänapäevaseid töövahendeid.

Kruusimaa, kes õpib magistriastmes folkloristikat ja pärandirakendusi, ning Jõesaar, kes on pärandtehnoloogia magistriõppes, on oma idee rakendamiseks teinud põhjaliku ettevalmistustöö. Muu hulgas on nad sõlminud eelkokkulepped omavalitsustega, kus kavatsevad tõenäoliselt mittetulundusühinguna tegevust alustada.

Žürii, kuhu kuulusid kogenud ettevõtjad Tiina Leosk, Ingrid Laht ja Eiko Keeman, ettevõtluse õppetooli juhataja professor Tõnis Mets ning ülikooli ettevõtluse nõustaja Aivar Pere,tõstis esile meeskonnad Raevu Ruum, Meistrikoda ja Üleöö, kes said võimaluse esitleda oma ideed jaanuaris toimuva ärifestivali Startup Day laval.

«Mõõduvõtu» publikulemmikuks valiti tiimid Raju Ruum ja Ümarlaud – viimane neist esitles koduõpetajate teenuse vahendamise ideed.

Head näidet õppetöös arendatud idee elluviimisest võisid kõik kohalviibinud näha ka oma silmaga: ruumi ehtis puidust disainitud jõulukuusk, mille oli valmistanud eelmisel aastal äriplaani kaitsnud üliõpilaste ettevõte.

Raudsaar tõdes hea meelega, et ettevõtlusõppest on huvitatud üha rohkemate erialade üliõpilased. «Sel korral olid esiletõstetute hulgas peamiselt humanitaarvaldkonna tudengid, aga peale nende osalesid edukalt näiteks ka ajakirjanduse ja kommunikatsiooni eriala üliõpilased,» rääkis ta.

Mitu head ettevõtlusideed aja sobimatuse tõttu aga mõõtu võtma ei jõudnudki. Raudsaare sõnul oli nende hulgas üks haridusinnovatsiooni magistriüliõpilase lõputööga seotud idee rajada Põlvamaal huvihariduskeskus, kus pikapäevarühma teenus oleks ühendatud huvitegevusega.

Teine sama eriala üliõpilaste idee oli valmistada ja pakkuda Waldorfi koolides tervislikku koolitoitu. «Mõõduvõtust» pidi eemale jääma ka hambaarstitudengite erialast tõukunud asjalik äriplaan, mille kohaselt kavatsetakse disainida ja müüa meditsiinirõivaid.

«Need kõik on hästi läbi töötatud ja realistlikud ideed, mis on kavas ellu viia,» kinnitas Raudsaar. 

Ettevõtlusaineid võivad ka kevadsemestril õppida kõigi õppeastmete ja kõigi valdkondade üliõpilased. Uudisena algab registreerimine ettevõtluse kõrvalerialale, kus saab juba põhjalikuma ettevalmistuse tegutsemiseks ettevõtjana ükskõik mis erialal.

Jaga artiklit