Algatus kutsub võitlema väärinfoga

Uudis

Alates augustikuisest arvamusfestivalist on Tartu Ülikool osalenud partnerina teaduspõhist argumentatsiooni edendavas kampaanias «Kust sa tead?».

Paljud ülikooli teadlased on avalikult kõnelenud faktidest ja teaduspõhisest arutelust, osalenud juhendmaterjali koostamisel, levitanud sõnumeid ning aidanud lükata ümber meedias kajastatud poliitikute arusaamu, mis põhinevad väärinfol.

Näiteks linnuökoloogia teadur Marko Mägi selgitas Peeter Ernitsale, kuidas on loomariigis lood homoseksuaalsusega, ja Joachim Matthias Gerhold põhjendas maaeluminister Tarmo Tammele, miks Eesti ei ole GMO-vaba.

Algatuses osalejad räägivad teaduspõhise poliitika tähtsusest otsuste tegemisel ning teadusest kui parimast viisist, kuidas maailma uurida ja edendada. Ühtlasi innustatakse kõiki küsima «Kust sa tead?» juhtudel, mil on vaja otsuseid või väiteid argumenteerida.

TÜ teaduskommunikatsiooni peaspetsialist Randel Kreitsberg selgitas, et algatuse eesmärk on märtsis toimuvate Riigikogu valimiste eel jälgida avalikult poliitikute otsuseid, väljaütlemisi ja valikuid.

«Need on meie elu ühed suuremad mõjutajad ning seetõttu on eriti oluline, et need oleksid hoolikalt kaalutud ja põhjendatud. Paraku oleme viimasel ajal näinud, kuidas fakte ja teaduslikku teadmist eirav poliitika on mitmel pool maailmas probleemide lahendamise asemel neid pigem juurde külvanud,» tõdes ta.

Algatuse praeguses faasis keskendutakse küll kevadistele valimistele, kuid teaduspõhine arutelu võiks Kreitsbergi meelest jätkuda kauem ning ulatuda ühiskonnas sügavamale kui Riigikogu ja valimisteni.

«Kutsun kogu ülikooliperet hoidma järgneva poolaasta meediapildil silma peal ning andma teada, kui märkate arvamusliidreid levitamas ebausaldusväärset teavet. Võtke meiega otse ühendust ja leiame asjatundja, koostame vastulaused ning levitame ja võimendame korrektset sõnumit,» lubas Kreitsberg.

Tähelepanekud palume saata e-posti aadressile randel.kreitsberg [at] ut.ee või kust.sa.tead [at] etag.ee. Algatusega saab tutvuda veebilehel www.kustsatead.ee ja Facebookis aadressil www.facebook.com/kustsatead.

Eesti Teadusagentuuri innustas kampaaniat «Kust sa tead?» algatama Rootsis 2018. aasta parlamendivalimiste perioodil korraldatud kampaania «HurVetDuDet?» («Kust sa seda tead?»). Samalaadseid algatusi on tehtud juba kaua aega ka Ameerika Ühendriikides («Advocacy for Evidence») ja Ühendkuningriigis («Ask for Evidence»).

Jaga artiklit