Uuring psoriaasist tõi arstiteaduse doktorandile noore teadlase preemia

Uudis

Tartu ülikooli arstiteaduse doktorant ja nooremteadur Helen Hermann sai Euroopa dermatoloogiaalaste teadusuuringute ühingult Ida-Euroopa noore teadlase preemia.

Ühel suurimal nahahaigustealasel teaduskonverentsil maailmas, sel aastal 47. korda toimunud Euroopa dermatoloogiaalaste teadusuuringute ühingu aastakonverentsil Austrias, anti noore teadlase preemia Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi nooremteadurile ja arstiteaduse doktorandile Helen Hermannile.

Hermanni ettekanne rääkis põletikulisest nahahaigusest psoriaasist. «Tegemist on küllaltki sagedase nahahaigusega, mida põeb kaks kuni kolm protsenti inimestest. Haigus võib avalduda juba noortel täiskasvanutel ja see mõjutab oluliselt inimeste elukvaliteeti. Hoolimata sellest et psoriaas on osaliselt pärilik haigus, on selle tekke põhjused siiani lõplikult välja selgitamata,» rääkis Hermann.

Konverentsil peetud ettekandes kirjeldas Hermann teadustööd, milles uuriti ühe valgu, SERPINB2 rolli psoriaasi avaldumises ja ravis. «Leidsime, et psoriaasi puhul on SERPINB2 tase nahas kõrgenenud, ning meie katsed rakukultuuris viitavad võimalusele, et see valk võib olla oluline naha kiiremaks paranemiseks. SERPINB2 valku hakkasime uurima, kuna ta on meie uuritava põletikku pärssiva mikro-RNA märklaudgeen. Meie tulemuste põhjal võib oletada, et SERPINB2 taseme reguleerimine võib olla üks võimalusi psoriaasi ravis,» selgitas Hermann.

Tegemist on osaga Hermanni doktoritööst «Immuunregulatoorsed mikro-RNA-d põletikulistes nahahaigustes», mis uurib väikeste regulatoorsete RNA-de rolli erinevates põletikulistes nahahaigustes.

Kokku anti preemia neljale noorele, kes valiti välja ligi 60 teadlase hulgast – nad pidasid konverentsil ka ettekande.

Preemiat annab välja Euroopa dermatoloogiaalaste teadusuuringute ühing koos Austria dermatoloogia ja veneroloogia seltsiga, et tunnustada noori teadlasi.

Jaga artiklit