Üks mõjukaks valitu oli Tõnu Esko Geenivaramust.
FOTO: Virgo Siil

Kuus TÜ teadlast loeti maailma mõjukamate hulka

Uudis

Hiljuti ilmus firma Clarivate Analytics edetabel, kus loetletakse enam kui 3000 mõjukamat loodus- ja sotsiaalteadlast maailmas. Eestist on edetabelisse jõudnud seitse teadlast: kuus neist Tartu ülikoolist ning üks Eesti maaülikoolist.

Varem Thomson Reutersi nime all ilmunud mahukas edetabel hindab teadlase mõjukust selle järgi, kui palju kasutavad tema teadustööd oma töödes teised, st viitamiste määra järgi. Mida enam teadlase andmeid oma töö toetuseks kasutatakse, neid selles vaidlustatakse või aluseks võetakse, seda mõjukam on ta Clarivate’i analüüsi hinnangu.

Tabelisse on tänavu jõudnud üle 3300 teadlase 900 asutusest – ainsa Balti riigina on esindatud Eesti. Tartu ülikooli teadlastest on tabel esile tõstnud geneetikateadlased Andres Metspalu (Eesti geenivaramu direktor), Tõnu Esko (populatsiooni- ja funktsionaalse genoomika vanemteadur) ja Markus Perola (külalisprofessor), seeneteadlased Urmas Kõljala (mükoloogiaprofessor, akadeemik) ja Leho Tedersoo (mükoloogia vanemteadur) ning taimeteadlase Martin Zobeli (taimeökoloogia professor, akadeemik).

Eesti maaülikooli lippu hoiab kõrgel taimeteadlane Ülo Niinemets (taimekasvatuse ja taimebioloogia professor, akadeemik). Võrreldes möödunud aastaga on eesti teadlaste arv tabelis kahekordistunud, TÜ esindatus tõusnud lausa kolmekordselt.

«Mul on hea meel tõdeda, et Eesti tippteadlaste töö tulemused on leidnud tunnustamist ülemaailmses võrdluses. Edetabel ei hõlma paljusid ühiskonna ja majanduse jaoks olulisi teadusvaldkondi, samas on inimese genoomis sisalduva teabe alusel uute rakenduste välja töötamine meditsiinis ja elustiku muutusi mõjutavate mehhanismide uurimine kindlasti ühiskonna heaolu silmas pidades olulised teadusvaldkonnad,» avaldas heameelt Kristjan Vassil, Tartu ülikooli teadusprorektor.

Clarivate Analyticsi metodoloogia ning tänavuse edetabeli leiab nende kodulehelt.

Jaga artiklit

Märksõnad

edetabel