TÜ muuseum avab eriliste ja luksuslike leidudega aastanäituse

Uudis

Tartu ülikooli muuseumi varakambris avatakse 12. aprillil uus aastanäitus «Toomkiriku hiilgus», mis keskendub Vana-Liivimaa võimsaimale katedraalile ja selle arheoloogilisele pärandile.

Näituse kuraator Kerttu Palginõmm ütles, et näituse teevad erakordseks toomkirikust leitud luustikud. «Need annavad aimu nii kõrgete vaimulike kui ka ülikute harjumustest ja muredest. Erilise tähelepanu all on toomkirikust leitud kuldkangas ja siid, mis olid kõige hinnalisemad tekstiilid keskajal,» lisas Palginõmm.

Ühe tähtesemena on külastajatele imetlemiseks välja pandud Tallinna rae varade hulgast pärinev 15. sajandi pross, mis annab tunnistust kallihinnalise kullassepakunsti jõudmisest Liivimaale.

Väljapanek vahendab arheoloogide, ajaloolaste ja kunstiajaloolaste kõige värskemaid teadmisi toomkirikust ning sellega kaasnevad erilised Hullu Teadlase eksperimendihommikud kogu perele. 15. aprillil osalevad Hullu Teadlase eksperimendihommikul Tartu ülikooli arheoloogid ja DNA-uurijad. Näha saab ehtsaid luustikke ja vastuse saavad küsimused, kuidas geneetika ja arheoloogia aitavad meil uurida minevikuinimesi.

20. aprillil osaleb Hullu Teadlase eksperimendihommikul kullassepp Indrek Ikkonen, kes tutvustab keskaja ehtekunsti tehnikaid ja üksikasju. Näha saab kauneid ehteid ning kullassepp räägib kallihinnalistest kividest ja materjalidest ning nende tähendusest keskajal.

Aastanäitusel välja pandud esemed pärinevad peamiselt Tartu ja Tallinna linnamuuseumi kogudest ning on uudistamiseks väljas järgmise aasta jaanuarini.

Jaga artiklit