Tartu teadlaste leiutis pälvis ettevõtluskonkursil innovatsioonipreemia

Uudis

Tervisetehnoloogiate arenduskeskuse ja Tartu ülikooli teadlaste uudne geenitehnoloogia meetod GlobinLock pälvis tänavusel Rootsi äriauhindade ettevõtluskonkursil tehnoloogilise innovatsiooni auhinna.

GlobinLock analüüsib vereproove senisest 30 korda odavamalt ja palju kiiremini. Tervisetehnoloogiate arenduskeskuse juhtivteadur ja globiiniluku üks arendaja Kaarel Krjutškov ütles, et globiinilukk võimaldab analüüsida vereproove, mis on juba kogutud paljudesse geenipankadesse ja mida patsientidelt iga päev võetakse. Nii võib see meetod mõjutada miljonite inimeste heaolu.

Vereproovide analüüsi raskendavad peamiselt punased verelibled ning globiini RNA. Praegused lahendused keskenduvad globiini RNA väljapüüdmisele enne analüüse. Globiinilukk aga «vaigistab» punavereliblede globiini RNA vahetult enne analüüsi tegemist. Selleks kasutatakse kahte sünteetilist DNA ahelat, mis avab uue võimaluse, et lahendada laboratooriumis globiinist tulenevat probleemi.

Konkureeriv globiini väljapüüdmise meetod võtab aega 90 minutit, globiiniluku meetodiga aga vaid 10 minutit. Seniste meetoditega on ühe analüüsi hind 30 eurot, kuid globiinilukuga alla ühe euro.

Ericsson Eesti juht Seth Lackman tõstis auhinda üle andes esile suurepärast teaduse ja ettevõtluse koostööd, kus valdkonna jaoks erakordselt lühikese aja ehk kahe aasta jooksul on saadud valmis mitte ainult tehniline lahendus, vaid ka patendi ja kaubamärgi registreerimine.

Tervisetehnoloogiate arenduskeskus on teadusuuringutele ja tootearendusele keskendunud biotehnoloogiafirma, mille peamised tegevusvaldkonnad on personaalmeditsiin, ravimiarendus ja reproduktiivmeditsiin nii humaan- kui ka veterinaarmeditsiini alal.

Jaga artiklit