Teadlased töötasid välja ainulaadse geenitesti

Uudis

Fertify testi abil on võimalik öelda, millal hakkab naise viljakus langema ja millal algab menopaus. Kuna naise viljakus on osaliselt geneetiliselt ette määratud, siis saab ainulaadse testiga naise viljakust ennustada.

Geenivariandid, mis võimaldavad hinnata, millal naisel saabub menopaus, on nagu kaasa sündinud kaardipakk. «Fertify test vaatabki neid sulle jagatud kaarte ja püüab ennustada sinu mängu tulemust,» kirjeldab TÜ kliinilise meditsiini instituudi spetsialist ja tervisetehnoloogiate arenduskeskuse teadur Triin Laisk-Podar, kes on üks Fertify testi väljatöötajatest.

Kui seni on geenitestides sageli vaatluse all mõni üksik geen, siis reproduktiivset vananemist ehk menopausi algust mõjutab hästi palju erinevaid geene, millest on igaühel eri suurusega mõju.

«Tahamegi seda ennustustäpsust suurendada sellega, et vaatame võimalikult paljusid erinevaid geenivariante,» ütles Laisk-Podar. Praegu vaadatakse 800 erinevat geenivarianti. Mudelit edasi arendades ja sobitades seda elustiiliteguritega, on võimalik, et poole aasta pärast koostatakse riskiprofiil juba oluliselt suurema arvu märgiste pealt.

Fertify testi saab iga naine endale koju tellida. Proovi andmiseks on koju saadetavas komplektis kaks vatipulka, millega saab naine ise suuõõnest proovi võtta. Peale selle tuleb täita küsimustik oma tervisekäitumise kohta, mis võimaldab anda paremat tagasisidet. Testi tulemused saadetakse tagasi elektroonselt.

Jaga artiklit

Märksõnad

geenitest, Fertify