Tavo Romannile tõi aasta teadusfotograafi tiitli EMImBF4 ioonse vedeliku kõrge pinge all lagunemise jäädvustamine.
FOTO: Tavo Romann

Selgusid parimad Eesti teadusfotod

Uudis

Eesti aasta teadusfotograafiks valiti Tartu ülikooli keemia instituudi teadur Tavo Romann, kelle võidukas teadusfoto näitab mikroskoobi abil ioonse vedeliku lagunemist kõrge pinge all.

Teadus on Euroopa kultuuri lahutamatu osa, mille edasiandmiseks sageli sõnadest ei piisa. Seepärast on viimastel aastatel üha olulisemaks muutunud oskus näidata teadust läbi pildikeele.

Novembrist detsembrini kestnud Eesti teadusfoto võistlusele laekus 33 autorilt enam kui 200 fotot. Žürii esimees, TÜ füüsika instituudi direktor Jaak Kikas rõõmustas, et Eesti teadusfoto tase on konkursiaastate jooksul tublisti tõusnud.

«Valisime parimaid fotograafe viies rühmas. Oluline on märkida, et Eesti aasta teadusfotograafiks saanud Tavo Romanni pildid leidsid äramärkimist tervelt kolmes kategoorias,» viitas Kikas. Ta lisas, et ka siis, kui teaduslik sisu kõrvale jätta, on Romanni võidutöö mikroskoopia kategoorias eraldiseisvalt visuaalselt väga mõjuv.

Žüriiliikme, loodusfotograafi Urmas Tartese sõnul on praegusel ajal, kui pildiline suhtlus on levinud massidesse ja haaranud ka kogu sotsiaalmeedia, teaduslik tegevus ilma fotograafiat ühel või teisel moel kasutamata võimatu.

«On valdkondi, kus fotograafiline kujutis on uurimismetoodika osa. Aga ka oma tegevuse ja tulemuste tutvustamise kolleegidele ning teaduse levitamise teeb teadlasi tööhoos või oma uurimisobjekti olemust näitav foto palju lihtsamaks,» täpsustas Tartes.

Iga-aastane Euroopa ja Eesti teadusfoto võistlus toimub hariduslikku sisu levitavas ja vaba ligipääsuga keskkonnas Vikipeedia, millel on aktiivne kogukond ja üldine usaldusväärsus.

Vikipeedia hindab teadusfotosid kõrgelt nende teaberohkuse tõttu ja nende sobivuse pärast entsüklopeediasse. Korraldajad loodavad, et teadusfoto võistlus aitab teineteisele lähendada teadlasi ja veebientsüklopeediat, et võimaldada seeläbi paremat ligipääsu teadusmaterjalidele.

Eesti teadusfoto konkurss 2015 toimus 1. novembrist 15. detsembrini ning parimad teadusfotod ja aasta teadusfotograafi tiitel kuulutati välja 22. jaanuaril Tartu tähetornis. Konkursi eesmärk oli teha teaduse tegemine ja jäädvustamine üldtuntuks.

Eesti võistlus on osa üleeuroopalisest teadusfotode võistlusest. Euroopa tasandi võistlusele laekus ligi 10 000 pilti 40 riigist ja ligi 2200 autorilt. Üldvõitjad selguvad veebruari jooksul ja need valitakse osavõtvate riikide parimateks arvatud piltide seast.

Kõigi mulluste Eesti parimate teadusfotodega saab lähemalt tutvuda Vikipeedia konkursilehel https://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Teadusfoto_2015/Parimad.

Jaga artiklit

Märksõnad

teadus