Kunstimuuseumi sünnipäevanäituse «Muuseumis on…?!» eksponaatidelt kergitatakse saladuskate avamisel.
FOTO: Uku Peterson

Kunstimuuseum tähistab sünnipäeva salapärase näitusega

Uudis

Aprillis tähistab Tartu ülikooli kunstimuuseum oma 210. sünnipäeva, ent huvitavaid näitusi ja võistlusi jagub veel mitmeteks kuudeks.

Sünnipäeva-aasta tähistamist alustab TÜ kunstimuuseum juba 5. aprillil, kui kell 16 avatakse kollases saalis näitus «Muuseumis on…?!». Tegemist on näitusega, millel pole ühtegi kindlat kuraatorit, kõik muuseumitöötajad on ekspositsiooni valinud muuseumi kogudest oma lemmiku.

Muuseumi koguhoidja Jaanika Andersoni sõnul seisab muuseumitöötaja ajastust hoolimata tihti valiku ees, mida külastajatele näidata, kuidas seda tõlgendada, eksponeerida, säilitada ja kaitsta. Juba muuseumi esimesed direktorid pidid otsustama, mida vastloodud muuseumi kogusse osta või milliste antiikskulptuuride valandeid tellida.

«See näitus laseb piiluda muuseumitöötaja hingeellu, sest siia on valitud tööd, mis meile endile väga meeldivad. Ühtlasi on see võimalus näidata külastajatele neid objekte, mis muidu ootaksid veel kaua järjekorras, et näitusesaali pääseda,» ütles Anderson.

Kuna muuseumi kollektiiv on üsna väike ja igal töötajal on voli näitusele tuua üks objekt, siis ei soovi  muuseum enne näituse avamist eksponaatidelt saladuskatet kergitada. Näituse koostamisse on kaasatud nii peavarahoidja, koguhoidjad, restauraatorid, kunstnikud kui ka giid.

Avamise raames kuulutatakse välja ka kuni 5. maini kestev joonistusvõistlus «Muuseumis on…?!», kuhu on oodatud joonistused muuseumiskäikudest, muuseumidega seotud mälestustest ja elamustest. Oodatud on ka hoopis loomingulised joonistused autori enda jaoks huvitavast muuseumist.

«Tahame pöörata tähelepanu muuseumile kui mäluasutusele, mis kannab endas nii museaale kui ka inimesi, kes tõlgendavad ja eksponeerivad neid külastajate jaoks. Joonistusvõistlusega saame näha, kuidas muuseumid paistavad väljast vaatajale ja meie näitus näitab, kuidas muuseum paistab seespool olijatele,» täpsustas Anderson.

Tähistamine jätkub 6. aprillil perepäevaga, mil muuseum on avatud kell 11‒15. Külastajatele pakutakse sünnipäevakringlit, toimuvad ekskursioonid muuseumis, ning saab mängida antiikajal levinud mitmesugustest käepärastest vahenditest valmistatud lauamänge.

Maikuus saab joonistusvõistluse parimaid töid näha nii TÜ kunstimuuseumis kui ka Tasku keskuses. Suveks tuuakse Tartusse Mare Vindi joonistused läbi kunstniku viie aastakümne, augusti lõpus ja septembris saab aga vaadata draamafestivali kostüümide väljapanekut.

Sünnipäeva-aasta võtab kunstimuuseum kokku oktoobris suure näitusega kogumise ajaloost. «Tahame rõhutada muuseumi järjepidevust ja elujõudu, kuivõrd 19. sajandil kavandatud antiikkultuuri ning vanagraafika teerajad on jätkuvalt TÜ kunstimuuseumis tähtsad. Oktoobris avatava näitusega kaasnevad põnevad loengud kõigile huvilistele ja programmid kooliõpilastele,» lubas Anderson.

Merilyn Merisalu

UT peatoimetaja

Jaga artiklit