Eero Vasar – 60

Juubel

17. september on suur päev! Kaks nädalat jääb mihklipäevani ja see on ka arsti­teaduskonna bio- ja siirdemeditsiini instituudi juha­taja, füsioloogia professori, akadeemik Eero Vasara sünnipäev, mis nüüd väljendub tehtena 4 x 15 aastat.

Tead hästi, Eero, et asenduskäitumisega me ei tegele. Seetõttu pole ka järgnev CV faktid pluss büt­sants­likud kohustuskiidusõnad, vaid lugu Sinu tegemistest ja olemisest. Tegemised on olnud vägevad. Oled tõesti vä­ga tark teadlane, kellele on tuhandeid kordi viidatud, väga kõrge H-indeksiga, paljude ju­hendatud doktori­tööde­ga, väga analüütiliste tipploengutega, mida mõistavad koguni psühholoogia­tudengid, ning aulaettekan­netega, mil­le peitsõnu­meid ja -huumorit ei hooma tihti ka aulas istuvad professorid. Tegemised muudab eriti lugu­peetavaks nende tegemine alati insti­tuudi, teaduskonna ja ülikooli jaoks.

Olemise ja olemuse (suurtegemiste hingesisu) mõistmisega on keerulisem. See on nii hästi varjul, et isegi meile, inimkeha ja -molekule tundvatele asjapulkadele, pole kõik veel klaar. Ajaloohetkel, Eero 60, on siiski võimalus Sind katsuda maailma parima testiga, mis eristab elegantselt suure tegija (võimas teadmis­teliider) sõnumeid plõksivast arva­musliidrist (viimase puhul on testi kõik kolm vastust jah). Test: kas facebook’i konto on, kas lisaks ka twitteris säutsud ja veel blogid ka?

Nii Sinu tegemiste polü­edukus kui ka vahetu ja harukordselt viljas­tav suhtlemine kõigiga kõiges on kinnituseks, et ka see parim test jookseb Sinu olemusest mööda (teadmisteliider ongi see ainus õige liider). Tehnika arengupõlgur aga Sa kuidagi pole, vastupidi, kuid mitte asen­duskäitumise viljele­miseks. Päritud looduspärane tagasi­hoidlikkus, väga täpne kiire biokõva­ketas ja maalem­belisus Zikstina talu hoidmisel on armas sümbioos. Hingekosutav on ka talunime kahe esimese tähe järjestus, nagu on maagi­lised mõned kahetähelised lü­hendid, näiteks EV (Eero Vasar, Eesti Vabariik,...). Neis on ürgsisu, et neist väga tõsiselt lugu pidada. Õnnitlused!

Kolleegide nimel Mihkel Zilmer

Jaga artiklit