2022. aasta teadusteo laureaadid: vasakult Triinu-Liis Loit, Kätlin Kits, Liisa Uutsalu, Christen Kööp, Anneli Kolk ja Alina Roštšinskaja.
FOTO: Andres Tennus

Aasta teadusteo tiitli pälvisid hologrammid

Uudis

Tartu Ülikooli 2022. aasta teadustegu on hologrammid, mis vähendavad laste haiglahirmu ja leevendavad valuaistinguid. Auhinna sai laste neuropsühholoogia kaasprofessori Anneli Kolgi töörühm.

Haiglasse sattumise korral on uuringute ja protseduuride tegemine vältimatu, kuid lastele on need sageli ebameeldivad. Valu võib põhjustada arsti- ja haiglahirmu kujunemise kogu eluks. Peale valulike protseduuride võivad laste haiglahirmu süvendada uus keskkond, võõrad inimesed ja harjumatud lõhnad.

Hologrammina kuvatavad sõbralikud kolmemõõtmelised tegelased juhivad lapse tähelepanu protseduuridelt kõrvale ja aitavad vähendada nii üldist haiglahirmu kui ka valuaistinguid. Sealjuures tunnistasid lastega kaasas olnud vanemad, et hologrammid rahustasid ka neid endid.

Uuendusele annab erilise väärtuse see, et esimesena Eesti haiglates näidatavad hologrammitegelased räägivad eesti keeles. Teadusprojekt sai tõuke Tartu Ülikooli eksperimentaalarenduse grandist.

Töörühma kuuluvad lisaks Anneli Kolgile lasteneuroloogia nooremteadur Alina Roštšinskaja, laste neuropsühholoogia teadur Marianne Saard, Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku psühholoog Liisa Uutsalu ning meditsiiniteaduste valdkonna üliõpilased Triinu-Liis Loit, Kätlin Kits ja Christen Kööp.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit