Aasta ühiskonnateo auhinnaga kaasnenud preemiaraha jagamisele kogunes juba varavalges pikk rivi üliõpilasi.
FOTO: Andres Tennus

Üliõpilasesindus jagas preemiaraha tudengitele

Uudis

Tartu Ülikooli 2022. aasta ühiskonnateo tiitli pälvis üliõpilasesindus, kes on võtnud südameasjaks teadvustada ühiskonnas Eesti kõrghariduse ja teaduse puudulikku rahastamist. Auhinnaga kaasnenud summa jagasid üliõpilasesinduse liikmed 15. märtsil peahoone ees tudengitele sularahas välja.

„Kui veebruaris oma kõrghariduse rahastuse teemaliste projektidega aasta ühiskonnateo auhinna saime ning kuulsime, et sellega kaasneb ka rahaline preemia, siis oli meie esimene mõte, et seda raha ei võta me endale, vaid suuname selle edasi järgmistesse tegemistesse,“ kirjeldasid esinduse liikmeid oma mõtteid Facebooki postituses.

Üliõpilaskonna esimees Katariina Sofia Päts selgitas, et esinduse missioon on seista üliõpilaste huvide ja heaolu eest. Kuna nende keeruline majanduslik olukord on jäänud riigis tagaplaanile, otsustati auhinnarahaga leevendada kas või väikese osa üliõpilaste majanduslikke raskusi. Märtsi keskel antigi aasta ühiskonnateo tiitliga kaasnenud preemiaraha üliõpilastele 22 euro kaupa välja: 200 õnnelikku üliõpilast sai endale peo peale 20 eurot ja kaheeurose rahvusülikooli meenemündi.

„Kui juba 200 tudengit saab tänu meile kuu lõpuni natukenegi mugavamalt ära elada, on see auhinnaraha igati õigesse kohta läinud,“ olid üliõpilasesindajad rahul. Enamik raha saanutest lubas selle kulutada toidule.

Preemia pälvis Tartu Ülikooli üliõpilasesindus hea töö eest kõrghariduse ja teaduse puuduliku rahastamise teadvustamisel ühiskonnas. Just nende algatusel korraldasid kuue Eesti ülikooli üliõpilased tudengivarjupäeva, mille jooksul tutvustati Riigikogu liikmetele ülikoolide argipäeva ja muresid.

Oma keerulisele majanduslikule olukorrale tähelepanu juhtimiseks viisid üliõpilased ühe algatusena ellu tudengisöökla katseprojekti Hugo Treffneri Gümnaasiumis. Suurim nähtavus eelmisel aastal saavutati õppeaasta avaaktusel sentide valju kõlistamisega, millega näidati, et kõrgharidus vajab kiiremas korras rohkem raha. Möödunud aasta meeleavaldusi ja suurprojekte aitasid korraldada näiteks Viljandi kultuuriakadeemia performance’i-grupp Unholy Trinity ning Isabel Jezierska ja sõpruskond Tartu Analytica.

Ka sel aastal, auhinnaraha väljajagamise eel saatis Tartu Ülikooli üliõpilasesindus 11 kõrgkooli üliõpilasesinduse ja Eesti Üliõpilaskondade Liidu nimel koalitsioonikõnelusi pidavatele erakondadele avaliku pöördumise. Pöördumise põhjus olid ebaproportsionaalselt madalad tudengite õppetoetused ja stipendiumid, mille suurust ei ole riigi tasandil muudetud juba 10 aastat. Reformierakonnale, Eesti 200-le ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale saadetud kirjas toodi välja, et oodatakse nii vajaduspõhise õppetoetuse kui ka riigi poolt määratud tulemusstipendiumi fondi suurendamist.

Aprillis avaldasid tudengid meelt kriitilise plakatiga „Aitäh, et lubasite“, meenutades uue valitsuse valimislubadusi üliõpilaste olukorda parandada. Ametisse astunud haridus- ja teadusminister Kristina Kallas kinnitas seepeale, et vajaduspõhist õppetoetust kahekordistatakse.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit