Hologrammitegelased vähendavad laste haiglahirmu

Uudis

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna ja Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku uurijad katsetasid laste haiglahirmu ja valu vähendamiseks uut meetodit: hologrammitegelasi, kes juhivad lapse tähelepanu protseduuridelt kõrvale.

Uudsed 3D-tegelased pakuvad lastele palju huvi. FOTO: erakogu

Haiglasse sattumise korral on uuringute ja protseduuride tegemine vältimatu, kuid lastele on need sageli ebameeldivad. Valu võib põhjustada arsti- ja haiglahirmu kujunemise kogu eluks. Peale valulike protseduuride võivad laste haiglahirmu süvendada uus keskkond, võõrad inimesed ja harjumatud lõhnad.

TÜ laste neuropsühholoogia kaasprofessor Anneli Kolk, TÜ kliinikumi lastekliiniku laste neuropsühholoogia teadur Marianne Saard ning meditsiiniteaduste valdkonna üliõpilased Alina Roštšinskaja ja Christen Kööp paigaldasid 2020. aasta kevadel lastekliiniku neuroloogiaosakonda hologrammimasina, et uurida, kas sõbralikud kolmemõõtmelised tegelased aitavad lastel haiglahirmu ja valuaistinguid vähendada.

2021. aastani kestnud vaatlusuuringus, milles osales 51 last vanuses 5,5 kuud kuni 11 aastat, kasutati laste tähelepanu kõrvalejuhtimiseks holograafilist süsteemi 31 erineva 3D-animatsiooni ja muusikaga. Ruumilised tegelaskujud erinesid tublisti nutiseadmetes nähtavatest tegelastest ja köitsid laste tähelepanu oma uudsusega.

Laste valuaistingut hindasid protseduure teinud õed. Nad võrdlesid laste tajutavat valu enne vereproovi võtmist või kanüüli panemist ja pärast seda, kui lapse tähelepanu oli hologrammile juhitud. Lisaks paluti lapsevanematel uuringu korraldajate koostatud küsimustikus hinnata lapse haiglahirmu taset.

Lapsevanemate vastused näitasid laste suurt haiglahirmu ligi pooltel juhtudel. Kõige hirmutavam protseduur oli suurema osa laste jaoks süstlanõela torge veeni. Laste valumäär sõltus hirmu suurusest ehk lastel, kellel oli suurem hirm, oli ka kõrgem valuskoor.

Pärast hologrammi vaatamist protseduuri ajal vähenes laste valuaisting märkimisväärselt. Hindamiseks kasutatud spetsiaalse FLACC-skaala järgi vähenes valuskoor keskmiselt 4,01 punkti 10-st. Hologrammide vaatamine osutus uuringu põhjal tõhusaks kõigis vanuserühmades, üllataval kombel ka imikutel. Lapsevanemadki märkisid küsimustikus, et hologramm mõjus hästi nii lastele kui ka rahustas neid endid. Tähelepanu kõrvalejuhtimise meetod tegi ka vererõhu mõõtmise, kuulatlemise ja botuliintoksiinravi tavapärasest märksa lihtsamaks.

Et uuring andis nii häid tulemusi, köidavad hologrammid nüüdsest laste ja lapsevanemate tähelepanu TÜ kliinikumi lastekliiniku viies ja kliinikumi kahes osakonnas, aga ka Tallinna ja Pärnu haiglates.

Universitas Tartuensis

Jaga artiklit

Märksõnad

meditsiin