TÜ semiootika teadur Nelly Mäekivi näitab ühes videos koos oma hobusega, kuidas end tõhusalt venitada ja sirutada. Suksu eeskujul saab venitada nii kaela, keret kui ka jäsemeid.
Foto: kuvatõmmis

Ülikool kutsub liikuma

Aktuaalne

Kas oled õppejõuna mõnikord märganud, et loengu edenedes hakkab üha rohkematel tudengitel silm kinni vajuma? Üliõpilasena oled aga kindlasti vahel tundnud, et ei jaksa loengu lõpuks enam üldse keskenduda, kaasa mõelda ega konspekteerida.

Liikuma kutsuv ülikool

TÜ üliõpilasesindus algatas projekti „Liikuma kutsuv ülikool“ 2021. aasta kevadel, kui kutsus kogu ülikooliperet osalema 1–3 minuti pikkuste liikumispauside loomises. Liikumispaus võis koosneda mitmest harjutusest, kuid pidi sobima loengusse, seminari, laborisse, konverentsile või koju. Tähelepanu, keskendumist, mälu ja tervist toetavad liikumispausid on nüüdseks üles filmitud ja kõigile kättesaadavad üliõpilasesinduse kodulehel

Tähelepanu hajumise põhjus ei pruugi olla sugugi selles, et teema või jutt on igav. Poolteist tundi järjest ühe koha peal istuda on liig ka parima tähelepanuvõimega inimesele. Eriti valusasti on see olukord tunda andnud e-õppe ajastul: ekraani ees kaob tähelepanu veelgi kiiremini ja tahtmine millegi muuga tegelda on eriti suur.

Tartu Ülikooli üliõpilasesindus algatas projekti „Liikuma kutsuv ülikool“ just selleks, et muuta liikumine õppe- ja teadustöö igapäevaseks osaks. Projekti käigus valmisid lühikeste liikumispauside videod, mis teevad liigutamisest inspireeriva ja tujutõstva vahepala.

Koostöös TÜ liikumislaboriga valisime välja eriilmelised harjutused: videotest leiab nii rahulikke venitusi kui ka hoogsamaid harjutusi, mis haaravad kogu keha. Nii saab video järgi teha näiteks lihtsaid sirutusi kabinetitoolil või imiteerida kodukontoris hoopis poksi.

Sobiva liikumispausi leidmise teeb eriti kergeks see, et videod on jagatud kolme kategooriasse: aju ja keha koostöö, sirutamine ja venitamine ning tantsud, rütmid ja väljakutsed. Samuti saab videoid eri märksõnade abil sorteerida, et leida just enda kehale ja vaimule sobiv harjutus.

Kui harjutused on selged ja lemmikvideo leitud, kutsugem kaasa lööma ka oma kolleege, kursusekaaslasi või üliõpilasi. Loengut või koosolekut ongi kõige parem alustada liikumispausiga, et vaim oleks ergas, keskendumine püsiks ja uni peale ei tikuks.

Harjutuste autorid on TÜ üliõpilased ja töötajad, kes olid valmis kaamera ees eeskuju näitama. Tänu neile ongi nüüd igaühel mugav võimalus oma vaimset ja füüsilist heaolu parandada. Innustame kõiki võtma kooli- või tööpäeva sees aega, et paariks minutiks end sirutada, tantsida või oma koordinatsioon proovile panna.

Siret Siim

TÜ üliõpilaskonna aseesimees

Jaga artiklit

Märksõnad

tervis